Przez chorobę nie może zmobilizować się do startu w kolejnych zawodach. Jenny Rissveds, mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim z Rio de Janeiro, cierpi na depresję. Jak ocenia Światowa Organizacja Zdrowia, depresja to najczęściej występujące zaburzenie psychiczne.

Jenny Rissveds tuż po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego /FAZRY ISMAIL /PAP

23-letnia szwedka walczy z chorobą już od dłuższego czasu. Ostatni wyścig w sezonie nie poszedł zgodnie z planem. Czekałam na ten wyścig, ale w dniu rywalizacji nie mogłam zebrać się na tyle, by stanąć na linii startu. Trudno mi zrozumieć, co dzieje się w mózgu i w ciele podczas depresji - napisała na Facebooku, kilka dni po wycofaniu się z zawodów o Puchar Szwajcarii w Lugano.

Jenny Rissveds w tym sezonie nie prezentowała się dobrze. Nie startowała w kolejnych zawodach Pucharu Świata, a jej najbliżsi rezygnacje z rywalizacji sportowych tłumaczyli żałobą po śmierci dziadków, do których była bardzo przywiązana.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent osób dorosłych. Jej charakterystycznymi objawami są lęk, narastające poczucie utraty sensu życia, ograniczenie aktywności życiowej i myśli samobójcze.