Jak wskazują statystyki, każdego roku w Polsce diagnozowanych jest 800 przypadków raka jądra. W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówiliśmy o męskich problemach urologicznych. Naszym ekspertem był dr Mikołaj Przydacz z Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Ostre zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) jest stosunkowo rzadką chorobą. Występuje ono u około 20-25 na 100 000 mężczyzn.

Objawy często pojawiają się nagle i bardzo szybko się nasilają. Często występuje gorączka, dreszcze, ogólne złe samopoczucie, uczucie rozbicia, bóle mięśni. Typowy jest ból stercza, często bardzo silny. 

Takie objawy są na tyle alarmujące, że należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. 

Zadbaj o swój układ moczowy!

Standardowe badanie moczu i dostępne powszechnie badanie USG warto wykonywać regularnie, jeśli chcemy uniknąć poważnych schorzeń układu moczowego, które - rozwijając się - długo mogą nie dawać niepokojących objawów. W ramach profilaktyki mężczyźni takie badanie powinni wykonywać przynajmniej raz do roku.

Ważne jest również przestrzeganie diety i zdrowego trybu życia. Palenie papierosów, nadwaga, która prowadzi do nadciśnienia to czynniki ryzyka zachorowania na raka nerki.

Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Należy unikać przetworzonych produktów spożywczych jak np. chipsów, frytek. Zdrowe odżywianie połączone z regularną aktywnością - wg WHO - może pomóc wyeliminować połowę nowotworów złośliwych.