Koronawirus rozprzestrzenia się po całym świecie. W Chinach do tej pory potwierdzono prawie 6 tysięcy zakażeń i 132 zgony. Wirus pojawił się też w kilku krajach w Europie. Jakie są główne objawy koronawirusa?

Pacjenci z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem 2019-nCoV mieli od łagodnych do umiarkowanych objawy zakażenia układu oddechowego, takie jak:

  • gorączka
  • kaszel
  • duszności

Objawy zwykle pojawiały się między 2. a 14. dniem po zakażeniu.

Jak przenosi się koronawirus 2019-nCoV?

Koronawirusy są rodziną wirusów, które mogą występować u wielu gatunków ssaków (np. wielbłądów, kotów). Rzadko koronawirusy mogą się przenosić ze zwierząt na ludzi, a następnie dalej z człowieka na człowieka.

Początkowo wydawało się, że przenoszenie koronawirusa 2019-nCoV wiąże się z kontaktem ze zwierzętami, ponieważ wielu chorych na zapalenie płuc w Wuhan w Chinach zgłaszało, że mieli kontakty z targiem rybnym lub targiem ze zwierzętami.

Czy można zapobiec zachorowaniu?

Obecnie nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu. Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania jest unikanie kontaktu z wirusem. Dotychczas nie ma żadnego zgłoszonego zachorowania w Polsce, a Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie ma w naszym kraju zagrożenia epidemiologicznego.

SPRAWDŹ: Czym jest koronawirus, jak się przed nim chronić?