Często myj ręce, płać kartą, nie gotówką, unikaj dotykania twarzy, dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego przy jedzeniu – to niektóre zalecenia z opublikowanego przez GIS "Dekalogu bezpiecznego zachowania podczas epidemii koronawirusa”. Ja mówią naukowcy, koronawirus może być wszędzie i alarmują, że 80 proc. zakażonych może nie wykazywać żadnych objawów. Dlatego warto znać najważniejsze zasady – jak zachować się, żeby obniżyć ryzyko zakażenia.
1. Często myj ręce
GIS przypomina, że należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).
Co ważne - mycie rąk powinno trwać co najmniej 30 sekund. Trzeba pamiętać również o dokładnym myciu przestrzeni między palcami.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
2. Podczas powitania unikaj uścisków i podawania dłoni
W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie - radzi sanepid.
3. Unikaj płatności gotówką, korzystaj z kart płatniczych
Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości należy unikać płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej - zaleca GIS.
4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.
5. Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody z detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają ludzie powinny być starannie dezynfekowane.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jak zrobić środek do dezynfekcji?
6. Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie przecieraj lub dezynfekuj swój telefon komórkowy - zaleca sanepid. Można to robić np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym.
Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków - radzi GIS. Jak i czym czyścić telefony i tablety? Sprawdź praktyczny poradnik>>>
7. Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej dwa metry odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Należy pamiętać, że 80 proc. osób zakażonych nie wykazuje żadnych objawów. Dlatego dla bezpieczeństwa powinniśmy unikać bliskich kontaktów z osobami, które nie są naszymi domownikami.
8. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Chusteczkę po użyciu należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego kosza. Koniecznie trzeba umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu.
Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
9. Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
GIS podkreśla, że należy stosować zrównoważoną dietę - unikać wysoko przetworzonej żywności, jeść minimum pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia; odpowiednio nawadniać organizm wypijając dwa litry płynów, najlepiej wody. Sanepid wskazuje, że doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Ekspert: W czasie pandemii COVID-19 trzeba nawilżać pomieszczenia i pić wodę
10. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych.