Okres epidemii Covid-19 znacznie ograniczył wykrywanie nowych przypadków nowotworów – alarmuje pismo medyczne „Lancet”. Ogólnokrajowy rejestr nowotworów w Holandii wykazał, że w okresie od lutego do kwietnia wykryto o 25 proc. mniej przypadków raka niż w analogicznym okresie w ubiegłych latach.

/Grafika RMF FM

Pismo medyczne  "Lancet" wskazuje na kilka przyczyn spadku wykrywalności nowotworów - między innymi zawieszenie badań profilaktycznych oraz strach przed zakażeniem w placówkach służby zdrowia.

W tej chwili część szpitali w Polsce odmraża badania profilaktyczne. Jak przypominają onkolodzy - badania mogą uratować nam życie.

Kilka ośrodków onkologicznych w kraju realizuje Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, współfinansowany przez Fundusze Unijne i Ministerstwo Zdrowia. Celem tego programu jest przebadanie 71 tysięcy pacjentów w całym kraju.

Nowotwory głowy i szyi to ok. 6 procent wszystkich nowotworów złośliwych. Najczęstsze nowotwory w tym obszarze to rak krtani, który występuje u 3500-4000 pacjentów każdego roku. Poza krtanią coraz częściej dotykają nas nowotwory gardła i jamy ustnej oraz gruczołów ślinowych.

Niepokojące jest to, że obserwujemy wzrost zachorowań każdego roku. Tylko w 2018 r. zachorowało ok. 6000 Polaków. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety, zwykle po 50-tce.

Radomskie Centrum Onkologii wspólnie ze Szpitalem Bródnowskim w Warszawie przebadało już ponad 12 tysięcy osób w wieku 40-65 lat. Poza badaniami lekarze prowadzą także spotkania informacyjne na temat czynników ryzyka (palenie papierosów, picie alkoholu) oraz objawów, które powinny nas zaniepokoić.

Niepokojące objawy. Jeżeli nie ustąpią - zgłoś się do lekarza!

Chcemy zwrócić uwagę pacjentów na takie objawy, które mogą, a  nawet powinny ich zaniepokoić. I żeby wiedzieli dokąd mają pójść, jeśli zauważą coś niepokojącego - mówi dr n.med. Tomasz Lewandowski - kierownik oddziału onkologii klinicznej w Radomskim Centrum Onkologii oraz wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.

Jak tłumaczy onkolog - szczególnie niepokojące powinny być takie objawy jak trudności z przełykaniem, chrypka, nieprawidłowe zmiany w wyglądzie jamy ustnej czyli np. nadżerki, owrzodzenia, krwawienie z nosa, powiększenie węzłów chłonnych szyi. Jak mówi dr Lewandowski -  jeżeli takie objawy nie ustępują po ok. 3 tygodniach, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Badanie, które pomaga wykryć wczesne zmiany nowotworowe

W Radomskim Centrum Onkologii oraz w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie wykonywana jest nasofiberoskopia, czyli badanie wnętrza okolic gardła, nosa i krtani.  Jest ono wykonywane przez laryngologa. Badaniu może poddać się bezpłatnie każdy w wieku 40-65 lat, u kogo występują czynniki ryzyka bądź niepokojące objawy

Badanie jest bezbolesne i małoinwazyjne, pomaga wykryć bardzo wczesne zmiany, niewidoczne w zwykłym badaniu lekarskim.  Wczesne wykrycie raka daje ogromne szanse na pełne wyleczenie. Niemal każdy u kogo rak zostanie wykryty na bardzo wczesnym etapie, ma szanse wrócić do zdrowia i normalnego życia.

Opracowanie: