Dzięki zestawowi laboratoryjnemu oraz odpowiedniej aplikacji smartfon może posłużyć do wykrywania Covid-19 i grypy - informuje pismo "JAMA Network Open". Aplikację i aparaturę opracował zespół badawczy złożony z naukowców i współpracowników z University of California w Santa Barbara w USA.

Dzięki nim udało się uzyskać szybką i dokładną diagnozę Covid-19, wariantów koronawirusa i wirusów grypy. Aplikacja wykorzystuje kamerę smartfona do oceny reakcji chemicznej i stawia diagnozę w 25 minut - za ułamek kosztów obecnych metod diagnostycznych. 

Aplikacja i metodologia są bezpłatne i ogólnodostępne dla wszystkich. 

Proces zwany smart-LAMP jest prosty i bezpośredni

Pobrana od pacjenta niewielka próbka śliny jest zbierana i analizowana przez aplikację na smartfona za pomocą wbudowanej w telefon kamery i zestawu diagnostycznego. Nie są wymagane żadne dodatkowe materiały specjalistyczne. 

Za najbardziej wiarygodne uważane są wyniki czułych i dokładnych testów PCR. Jednak są one drogie, powolne i muszą być wykonywane w laboratorium. Testy LAMP okazały się równie czułe i dokładne co PCR, ale wymagają znacznie mniej czasu i są dużo tańsze, a ponadto możliwe do wykonania w przychodni, a nawet w warunkach domowych

Zestaw laboratoryjny można wyprodukować za mniej niż 100 dolarów - wystarczy niewiele więcej niż smartfon, płyta grzejna i oświetlenie LED. Testy przesiewowe można przeprowadzić za mniej niż 7 dolarów, w porównaniu z 10-20 dolarów za szybki test antygenowy i 100-150 dolarów za test PCR. 

System należy do najszybszych, najczulszych, przystępnych cenowo i skalowalnych znanych testów. Można go także łatwo dostosować do innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym śmiertelnych wariantów Covid i grypy. Zapewnia również platformę do niedrogich testów domowych. 

Projektem kierowali profesorowie Michael Mahan, David Low i Charles Samuel z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, a także lekarze ze szpitala Santa Barbara Cottage Hospital: Jeffrey Fried, MD. i lek.med. Lynn Fitzgibbons. Dodatkowymi współpracownikami są naukowcy z UCSB: Douglas Heithoff, Lucien Barnes, Scott Mahan i Gary Fox, a także naukowcy z Cottage Hospital: dr Katherine Arn, dr Andrew Bishop i dr Sarah Ettinger. 

Ponieważ nowe warianty koronawirusa pojawiają się na całym świecie, testowanie i wykrywanie pozostają niezbędne do kontroli pandemii - powiedział główny autor, prof. Michael Mahan. Prawie połowa światowej populacji posiada smartfony i wierzymy, że ma to ekscytujący potencjał, aby zapewnić sprawiedliwy i równy dostęp do precyzyjnej medycyny diagnostycznej - dodał. Kluczowym odkryciem było rozwiązanie problemu "primer-dimer" LAMP - fałszywie dodatnich wyników z powodu wysokiej czułości - z którym naukowcy zmagali się od ponad 20 lat - wyjaśnił Heithoff.  

Rozwiązanie problemu z Covid-19 wymagało ponad 500 prób, natomiast wirusy grypy zostały wykryte już przy pierwszej próbie.

SmaRT-LAMP może wykrywać Covid-19 i może być łatwo modyfikowany w celu wykrywania nowych wariantów i innych patogenów o potencjale pandemicznym, w tym grypy - dodał prof. Samuel. 

Bezpłatna, niestandardowa aplikacja została opracowana dla systemu operacyjnego Android. Można ją pobrać i zainstalować ze sklepu Google Play. Po otwarciu aplikacji użytkownik otrzymuje opcję samouczka krok po kroku przed uruchomieniem próbek testowych. 

Jak podkreślają autorzy, szybkie i niedrogie testowanie wrażliwych populacji jest niezwykle ważne, a wczesne wykrywanie i kwarantanna mogą również zmniejszyć ryzyko przyszłych globalnych epidemii.