Sezon zachorowań na grypę coraz bliżej, tak samo jak czwarta fala pandemii koronawirusa. Eksperci prognozują, że zostanie zdominowana przez wariant delta (indyjski). Obie choroby są zakaźnymi infekcjami układu oddechowego o podobnych objawach. Jak zatem odróżnić Covid-19 od sezonowej grypy?

Wariant delta daje nietypowe objawy

Zakażenia wariantem delta dają objawy, które nie są typowe dla innych odmian koronawirusa. W przebiegu wariantu indyjskiego rzadziej odnotowuje się zarówno kaszel, jak i charakterystyczne zaburzenia węchu i smaku.

Dolegliwości przypominają silne przeziębienie - zazwyczaj występuje ból głowy, gardła, katar i gorączka; mogą pojawić się także wymioty, ból brzucha, utrata apetytu, zaczerwienienie oczu i bóle mięśniowo-stawowe. Do bardzo rzadkich poważnych objawów należą też zaburzenia słuchu, ostre zapalenie migdałków, gangrena oraz zaburzenia krzepliwości krwi.

Najskuteczniejszą formą profilaktyki są szczepienia - dostępne preparaty chronią nie tylko przed samym zachorowaniem, ale przede wszystkim hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby. Równocześnie, przed rozpoczęciem sezonu infekcyjnego warto pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie - chorobie niesłusznie lekceważonej i bagatelizowanej, która co roku zbiera śmiertelne żniwa na całym świecie.

Nie lekceważmy grypy!

Na świecie średnio co minutę z powodu grypy umiera jedna osoba. Jednakże, w Polsce zagrożenie jakie niesie ze sobą ta choroba jest często ignorowane, a zainteresowanie szczepionkami pozostaje niewielkie.

Myślę, że powszechność występowania tej choroby sprawia, że się z nią oswoiliśmy - mówi lek. Małgorzata Ponikowska w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl. Co więcej, często mylimy grypę, która jest chorobą wywołaną przez konkretnego wirusa, tj. wirusa grypy, z przeziębieniami wywołanymi przez różne łagodniejsze wirusy, takie jako rino- czy adenowirusy.

Najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem i powikłaniami grypy są seniorzy, dzieci poniżej piątego roku życia, osoby w ciąży oraz przewlekle chore.

Grypa czy delta - jak rozpoznać infekcje i jak się przed nimi chronić?

Odróżnienie grypy od Covid-19 "na oko" nie jest możliwe. Istnieje jednak metoda profilaktyki, która pozwala skutecznie zapobiegać zakażeniom - jest nią szczepienie ochronne; w obu przypadkach bezpieczne i zalecane zarówno młodzieży, dorosłym, jak i seniorom.

O profilaktyce powinny pomyśleć także osoby w ciąży. Tym bardziej, że w tym sezonie ciężarne będą mogły skorzystać z pełnej refundacji dwóch szczepionek przeciw grypie. To szczepienie jest szczególnie zalecane także dzieciom od 6. do 60. miesiąca życia oraz osobom osłabionym (nawet w trakcie terapii onkologicznych). Warto przy tym pamiętać, że mit o "zachorowaniu na grypę po szczepieniu" nie ma żadnego odwzorowania w rzeczywistości.