W Wilnie ogłoszono w środę epidemię grypy. W sumie na Litwie epidemią objętych jest 17 z 60 samorządów, głównie w rejonie stolicy i w centrum kraju. Na powikłania pogrypowe w tym roku zmarły już cztery osoby.

Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Pixabay

Z powodu epidemii na Litwie zamknięto ponad 60 szkół; w wielu placówkach odwołano lekcje. 

Szacuje się, że zachorowalność na grypę w tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, jest większa o około 20 proc. Specjaliści prognozują, że obecny wysoki poziom zachorowalności utrzyma się jeszcze przez najbliższe tygodnie.

Grypa to zespół objawów klinicznych, związanych z ostrym zapaleniem układu oddechowego.

Choroba jest wywołana zarażeniem się wirusem grypy. Możemy wyróżnić 3 rodzaje wirusa: A,B i C. Typ A występuje u ludzi i zwierząt. To ten typ wirusa najczęściej wywołuje zachorowania na grypę sezonową. Rzadziej chorobę powoduje typ wirusa B.

Pierwszym krokiem w zapobieganiu grypie jest zaszczepienie się przeciwko wirusowi. Ponieważ wirus ulega stałym mutacjom, ważne jest szczepienie regularne, dzięki czemu możemy uchronić się przed zakażeniem przez te wirusy, które będą w danym sezonie często występować.

Innym środkiem chroniącym nas przed grypą jest unikanie przebywania w miejscach, gdzie ten wirus może się roznosić. Warto też dokładnie myc ręce mydłem, stosować środki odkażające na bazie alkoholu i regularnie uprawiać sport. To wszystko powinno zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę.

Opracowanie: