"Zażywana przez niemal dwa miliony Polaków chorych na cukrzycę metformina może zawierać silnie trujący związek chemiczny m.in. podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. W polskim Ministerstwie Zdrowia ma się zebrać sztab kryzysowy.
W sztabie kryzysowym udział wezmą: krajowi konsultanci w różnych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Artykuł o zanieczyszczonych lekach pojawił się we wtorek wieczorem na stronach internetowych "Dziennika Gazety Prawnej". Podkreślono w nim, że informacja potwierdzona jest w dwóch niezależnych źródłach, a cała sprawa jest rozwojowa.
Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co robić dalej - mówi anonimowo jeden z informatorów gazety w resorcie zdrowia.
Cytowany w artykule prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że metformina to bardzo popularny lek podawany przy cukrzycy typu II i przyjmowany przez ogromną grupę pacjentów.
"Szacuje się, że w Polsce przyjmuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników" - podaje "DGP". "Z naszych informacji wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę" - czytamy w artykule.
Według "DGP", niepożądana substancja to N-nitrozodimetyloamina - toksyczny związek chemiczny, który jest bardzo niebezpieczny dla wątroby, ma też działanie rakotwórcze.
Co powinni zrobić pacjenci, którzy zażywają metforminę? Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne leki - wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę:
· Avamina (tabletki powlekane)
· Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
· Etform (tabletki powlekane)
· Etform 500 (tabletki powlekane)
· Etform 850 (tabletki powlekane)
· Formetic (tabletki powlekane)
· Glucophage 500 (tabletki powlekane)
· Glucophage 850 (tabletki powlekane)
· Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
· Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
· Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
· Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
· Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
· Metformax 500 (tabletki)
· Metformax 850 (tabletki)
· Metformax 1000 (tabletki powlekane)
· Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
· Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
· Metformin Galena (tabletki)
· Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
· Metifor (tabletki)
· Siofor 500 (tabletki powlekane)
· Siofor 850 (tabletki powlekane)
· Siofor 1000 (tabletki powlekane)
· Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Cały artykuł o tej sprawie dostępny jest na stronach internetowych "DGP".