Do tej pory podkreślano, że regularne spożywane w dużych ilości czerwonego mięsa nie jest zalecane. Produkt zawierający cholesterol, zwłaszcza, gdy jest smażony lub serwowany w postaci wędlin, miał sprzyjać powstawaniu nowotworów oraz chorób serca, naczyń i jelit. Dzisiejsze badania wskazują, że spożycie z umiarem nie szkodzi zdrowiu.
Nowe badania dowodzą, że chude czerwone mięso może być ważnym składnikiem zbilansowanej diety, korzystnej dla zdrowia serca i jelit. Takie wyniki opublikowano na łamach pisma "Nutrients".
Według naukowców z Purdue University (USA) przestrzeganie stałego schematu żywieniowego - z włączeniem tego kontrowersyjnego produktu - może przyczynić się do równowagi mikrobiomu jelitowego i wspierać zdrowie układu krążenia.
Badania przeprowadzono na 17-osobowej grupie zdrowych, młodych, dorosłych osób, oceniając, jaki wpływ na ich organizm ma dieta zawierająca 85 gramów dziennie chudego mięsa: wołowiny i wieprzowiny.
Celem było zrozumienie, w jaki sposób cykliczne jej włączanie i wyłączanie wpływa na kondycję organizmu. Uczestnicy przeszli przez trzy trzytygodniowe cykle, które pozwoliły ocenić zmiany w mikrobiomie jelitowym i wskaźnikach układu krążenia.
Jak poinformował autor badania prof. Wayne Campbell z katedry nauk żywieniowych, zdrowa dieta może zawierać chude czerwone mięso i nie będzie to miało negatywnego wpływu na kondycję serca i jelit, a wręcz przeciwnie - utrzymywanie takiego sposobu odżywiania może przynieść trwałe korzyści zdrowotne.
Lepiej konsekwentnie stosować zdrową dietę, aby wspierać długoterminowe wyniki zdrowotne - sugeruje dr Campbell.
Naukowcy zaobserwowali, że najlepsze wyniki dotyczące mikrobioty jelitowej i markerów układu krążenia, takich jak cholesterol LDL, daje stałe przestrzeganie zbilansowanej diety, która obejmuje chude czerwone mięso wołowe lub wieprzowe.