Więcej sportu i warzyw. Takie zalecenia pojawiły się w najnowszej piramidzie żywności i zdrowego stylu życia. Po południu zaprezentują ją naukowcy i dietetycy. To odpowiedź na najnowsze dane. Według nich, prawie połowa dorosłych i co czwarte dziecko w Polsce mają nadmierną masę ciała.

/Pixabay

Musimy wreszcie zsiąść z naszych kanap i ruszyć się na zdrowie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 60 minut ruchu dziennie. Nie musimy uprawiać wyczynowo sportu na siłowni. To może być spacer, wejście po schodach albo zostawienie samochodu na parkingu i przejście się kawałek w ramach spaceru - podkreśla Joanna Jaczewska z Instytutu Żywności i Żywienia, jedna z autorek piramidy.

Według dietetyków, dziennie powinniśmy zjadać około 400 gramów warzyw i owoców. Większą część powinny stanowić warzywa, czyli powinno być to nawet 300 gramów. Zwróćmy uwagę na to, czy nasz talerz jest kolorowy: czy są na nim warzywa w kolorach zielonym, czerwonym, białym. Jeśli tak jest, to sygnał, że nasza dieta jest dobrze zbilansowana - podkreśla. 

Dietetycy podkreślają, że nowa piramida dotyczy nie tylko żywności, ale też stylu życia, który może pomóc w walce z nadwagą i otyłością. 

Tyjemy na potęgę, zaczynamy być przez to chorym społeczeństwem, dotarliśmy do punktu, gdzie Europa Zachodnia była 20 lat temu. Niepokoi nas przede wszystkim to, że co czwarte dziecko ma co najmniej nadwagę - uzasadniają autorzy piramidy.