Kolacja to posiłek, który może mieć wpływ na to, czy w nocy nasz organizm zregeneruje się i wypocznie. Jeżeli nie będziemy przestrzegali zasad prawidłowego żywienia, to możemy mieć niespokojny sen. To, co jemy w ciągu dnia, również wpływa na to, czy prawidłowo śpimy.

Jedzenie, a sen - o czym trzeba wiedzieć?

1. Kolację powinniśmy jeść najpóźniej trzy godziny przed zaśnięciem. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, żeby strawić posiłek. Oczywiście trzeba pamiętać, że jeżeli jemy coś ciężkostrawnego, to tego czasu potrzeba więcej.

2. Cały dzień pracujemy na to, żeby wieczorem dobrze odpoczywać - zdobywamy wartości odżywcze, minerały, witaminy, makroskładniki. Warto więc uważać na to co jemy w ciągu dnia, bo to również wpływa na nasz sen.  

3. Węglowodany proste, owoce, białe pieczywo, białe makarony, ryż - tego należy unikać wieczorem. Zwykłą kanapkę z wędliną lepiej zastąpić warzywami i jakimś białkiem. Idealna jest ryba, jajko, jakieś warzywa.

4. Jeżeli w nocy poczujemy głód, najlepiej napić się szklanki wody. W przypadku, kiedy bardzo będzie nam się chciało jeść, to zjedzmy np. marchewkę, pomidora, czy paprykę. Nie powinniśmy sięgać po ciężkostrawne produkty.

5. Jedzenie ciężkostrawne przed snem sprawi, że będziemy trawić, a nie wypoczywać. Trawienie nie jest regeneracją i trzeba wiedzieć, że po zjedzeniu obfitej kolacji nasz sen będzie mniej wydajny.

6. Po źle przespanej nocy, rano energii może nam dodać kaloryczne śniadanie. Kaloryczne to jednak nie ciężkostrawne. Zamiast jajek i boczku, lepiej zjeść jajka na maśle klarowanym, warzywa, ziołową herbatę. Można tez zjeść płatki, dodać trochę miodu i orzechów.

(ag)