Nasz talerz powinien być kolorowy i urozmaicony. Dietą możemy sobie poprawić nastrój właśnie teraz, kiedy przydarza nam się tzw. zimowa chandra. Mówimy dziś o niej w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM".

Oto pięć naturalnych produktów, które poprawią nam humor:

1. Ryby

Większość ryb zawiera spore ilości cennych kwasów omega-3, które redukują poziom stresu, a także zmniejszają produkcję kortyzolu - hormonu stresu. Nie bez przyczyny ryby często zaleca są osobom, które cierpią na depresję i stany lękowe. Kwasy tłuszczowe omega-3 biorą również czynny udział w wielu ważnych procesach w naszym organizmie. Wspomagają między innymi produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Regularne jedzenie ryb wzmacnia również odporność, poprawia krążenie krwi i oczyszcza organizm z toksyn. W konsekwencji czujemy się lepiej, mamy więcej energii i siły do działania. Większość dietetyków twierdzi, że ryby powinny być podstawą każdej diety. Najlepiej spożywać je kilka razy w tygodniu.

2. Pieczywo pełnoziarniste

Pieczywo pełnoziarniste to bogactwo wartości odżywczych dla naszego organizmu. Dzięki nim nasz organizm sprawnie pracuje, a my czujemy się pełni energii i witalności. Regularnie spożywane pieczywo pełnoziarniste może zapobiec depresji i innym schorzeniom psychicznym. To dzięki występującej w pełnoziarnistych produktach substancji, zwanej tryptofanem, która zwiększa w mózgu produkcję serotoniny - hormonu szczęścia. Pełnoziarniste pieczywo to kolejny produkt, który według dietetyków, powinien być nieodłącznym elementem dobrzej zbilansowanej diety.

3. Miód naturalny

Miód naturalny to jeden z najstarszych preparatów leczniczych. Poprawia nie tylko zdrowie fizyczne, ale i kondycję psychiczną. Dzięki sporej ilości naturalnych cukrów i antyoksydantów miód dostarcza nam solidną dawkę energii i zwiększa wydajność organizmu. Ponadto, zawiera wspomniany już tryptofan, wspomagający produkcję serotoniny. Miód to produkt doskonale wpływający na ciało i ducha. Najlepiej jeść go na śniadanie. Spożycie minimum trzech łyżeczek dziennie miodu daje pozytywne efekty działania produktu.

4. Jajka

Jajka to wyjątkowo sycący produkt, który doda nam sporo energii w zimowe dni. Jajka dostarczają również organizmowi cenne aminokwasy oraz podstawowe składniki mineralne, które wspomagają jego pracę, a w konsekwencji poprawiają nasze samopoczucie. Powinny być nieodłącznym elementem jesiennej diety, gdyż właśnie wtedy jesteśmy narażeni na niedobory wartości odżywczych w organizmie, a także na gorsze samopoczucie psychiczne.

5. Truskawki

Uważane są za naturalny afrodyzjak i jeden z owoców, które dodają najwięcej energii. Są również źródłem witaminy C, która wspomaga produkcję endorfin w mózgu, zapewniających świetny humor i dobre samopoczucie przez cały dzień. Ponadto, doskonale smakują. Możesz jeść je zarówno w świeżej, jak i mrożonej wersji. Najlepiej w połączeniu z jogurtem i owsianką, które dostarczą dawkę dodatkowej energii i pozytywnie wpłyną na pracę układu trawiennego. 

Warto pamiętać, że nie tylko wysokokaloryczne słodycze, niezdrowe przekąski i napoje wyskokowe poprawią nam humor. Jeśli czujemy się przygnębieni, brak nam energii i motywatora do działania, sięgnijmy po produkty, które jednocześnie poprawią nasze samopoczucie i wzmocnią zdrowie. Wybierajmy żywność naturalną.

(mc)