Lato jest okresem, w którym – przez wysokie temperatury - naturalnie wzrasta nasze pragnienie. Ale też – co niezwykle ważne - każdy z nas zdecydowanie mocniej powinien zadbać w tym czasie o nawodnienie organizmu. Jak to zrobić? Tłumaczy ekspertka portalu „Twoje Zdrowie”.

U zdecydowanej większości osób zwykła woda (polecam wodę mineralną, która przy okazji jest świetnym źródłem minerałów) w zupełności wystarczy. Ale tutaj zwykle pojawia pytanie - czy nie lepiej sięgnąć po izotonik? Czy to właśnie nie izotoniki nawadniają zdecydowanie lepiej w niż woda? Czy osoby aktywne fizycznie latem powinny wybierać izotoniki czy zwykła woda w zupełności im wystarczy?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej jasno komunikuje - woda i prawidłowe nawodnienie jest niezbędnym elementem codziennego żywienia każdego z nas! Na każde 1000 kcal spożywanych powinien przypadać 1litr dodatkowo wypijanej wody. Zapotrzebowanie to wzrasta w wyniku wysokich temperatur, zwiększonej aktywności czy choroby. W takich sytuacjach, troska o prawidłowe nawodnienie powinna wejść na jeszcze wyższy poziom. Właśnie w takiej sytuacji pojawia się mnóstwo wątpliwości - sięgnąć po napoje izotoniczne czy niekoniecznie?

Izotonik (potocznie nazywany napojem nawadniającym), to napój, który oprócz wody zawiera w swoim składzie również substancje odżywcze, składniki mineralne (sód, potas, wapń, magnez), ale też witaminy i węglowodany proste (często po prostu cukier). Oprócz tego w izotoniku mogą znaleźć się także aminokwasy, L-glutamina czy L-karnityna. Niestety, w składzie często można znaleźć także rożnego rodzaju barwniki - to za ich sprawą napoje izotoniczne mają niebieskie czy różowe kolory. Tych barwników warto unikać...

Bomba energetyczna

Napoje izotoniczne, w porównaniu do zwykłej wody, są także źródłem energii! Woda dostarcza 0 kcal - niezależnie od przyjętej ilości, a przeciętny izotonik może dostarczyć około 80 kcal w 250 ml,  i jest to energia pochodząca z cukrów. Z tego samego powodu nie poleca się standardowych izotoników dla osób na diecie odchudzającej, które nie uprawiają intensywnego sportu.

Oczywiście na rynku są już dostępne izotoniki, w których cukier został zastąpiony słodzikami, dzięki czemu nie dostarczają one energii. W wyjątkowych sytuacjach, można sięgnąć po tego typu napój.

Dla kogo izotonik?

Komu polecane są standardowe napoje nawadniające? Przede wszystkim osobom, które dbają o regularną aktywność o wysokiej intensywności oraz sportowcom. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca, aby przy aktywności krótszej niż 2 godziny płyny uzupełniać zwykłą wodą. Natomiast przy aktywnościach dłuższych i bardziej wymagających - zaleca się wprowadzenie napojów izotonicznych.

Zamiast napoju ze sklepu...

Izotoniki mają również jedną wadę. W składzie często można znaleźć systematyczne barwniki, które w dużej ilości mogą wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego w dłuższej perspektywie czasu warto unikać korzystania z dużej ilości barwionych napojów, nie tylko izotonicznych.

Co ciekawe - napój izotoniczny można przygotować samodzielnie w domu! Co prawda nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego samego składu, jaki zawiera ten ze sklepu. Ale poza tym - znajdziemy kilka zalet. Po pierwsze - domowy izotonik nie będzie zawierał szkodliwych barwników. Po drugie - jest to zdecydowanie tańsza opcja niż sklepowe napoje. Po trzecie - możemy samodzielnie dostosować smak napoju do swoich preferencji.

Przepis 1 - Polecam go zwykle w trakcie treningu, np. biegowego

>> 1 litr wody mineralnej

>> 9g soli kuchennej

>> sok z 1 grejpfruta lub cytryny
Przepis 2 - Polecam go po intensywnym i długim treningu, w celu uzupełniania straconej energii

>> 1 litr wody mineralnej

>> 20g miodu

>> sok z 1 cytryny

>> szczypta soli

Napoje izotoniczne mogą być świetnym elementem diety i dbałości o prawidłowe nawodnienie. Niemniej, warto pamiętać, że ich stosowanie ma sens przede wszystkim u osób aktywnych fizycznie. Długie i intensywne treningi, to wzrost wydatku energetycznego, który powinniśmy uzupełnić - najłatwiej zrobić to przy pomocy napojów.

U osób, które uprawiają sporty rekreacyjne lub muszą zrezygnować z aktywności - pokrycie dobowego zapotrzebowania na płyny będzie w pełni możliwe przy pomocy zwykłej wody mineralnej. Dla urozmaicenia, warto dorzucić do niej kilka plasterków cytryny, ogórka czy trochę mięty.  

Opracowanie: