Street Workout to rodzaj sportu, który staje się coraz bardziej popularny. Jest to trening z własną masą ciała i wykorzystaniem elementów zabudowy miejskiej: drążków, trzepaków, poręczy, placów zabaw, czy też specjalnie do tego celu przygotowanych parków. Żeby trenować Street Workout nie trzeba nakładów finansowych, wystarczą chęci i silna wola. Ta forma aktywności przyciąga coraz więcej ludzi, szczególnie młodych, którzy szukają pozytywnych zmian i celu w swoim często zamkniętym i wirtualnym świecie, a wzorem do naśladowania dla nich jest 6-krotny Mistrz Polski w Street Workout, pochodzący z Radomia, 21-letni Kura Workout (Mateusz Płachta). Młody sportowiec każdego dnia motywuje ponad 150 tysięcy osób na portalach społecznościowych do walki o siebie. Wielu z nich rozpoczęło swoją przygodę właśnie od obserwowania Mateusza i nie jeden twierdzi, że ćwiczenia szybko przerodziły się w pasję, bez której nie wyobrażają sobie życia.

B:FIT: Kiedy rozpoczęła się Twoja  przygoda ze  Street Workout 'em?

6-krotny Mistrz Polski w treningu ulicznym - Mateusz Płachta (Kura Workout): Swoje treningi zaczynałem w wieku 15 lat, razem z kolegą w piwnicy jego babci. Na początku ćwiczyłem samo stanie na rękach i wariacje w tym elemencie, ale tak naprawdę Street Workout 'em zainteresowaliśmy się pół roku później, kiedy w internecie zobaczyliśmy osobę znana jako Hanibal For King - jednego z najbardziej rozpoznawalnych mistrzów tej dyscypliny na świecie. To wtedy tak na poważnie rozpocząłem treningiem z własną masą ciała. 

B:FIT: Jaka jest historia Street Workout 'u?

Kura: Nazwa wywodzi się stąd, że na początku ludzie ćwiczyli głównie na ulicy, wykorzystując infrastrukturę. Ten sport jest o tyle fajny, że nie ogranicza nas. Może uprawiać go każdy, bez względu na wiek, czy stan fizyczny. Treningi możemy robić w domu wykorzystując krzesła, stół, drążek czy poręcze. Możemy wypracować super sylwetkę i ogromna siłę. Wystarczą tylko chęci.

B:FIT: Czyli wymówka nie ćwiczę, bo nie mam pieniędzy i czasu jest bezzasadna?

Kura: Tak, można zrobić super formę nie wydając pieniędzy na karnety i nie tracąc czasu na dojazd na siłownię.

B:FIT: Obserwuje Cię 150 tys. osób, każdego dnia motywujesz, zachęcasz, namawiasz do zmian. Kim są ludzie do których trafia Twój przekaz?

Kura: Tak jak mówiłem, to ludzie w różnym wieku, ale znaczna grupa to młodzież, co szczególnie mnie cieszy. Często słyszę, że Street Workout pomógł im odnaleźć się w życiu i uwierzyć w siebie, stał się lekiem na problemy, pozwolił na oderwanie się od komputera, a satysfakcja z osiąganych wyników dała im mega siłę do rozwijania się w tej dyscyplinie. Aktualnie prowadzę setki podopiecznych, którzy są dowodem na to, że wszystko jest możliwe, wystarczą chęci. Sam sport rozwija się bardzo prężnie. Aktualnie mamy mnóstwo zawodników, setki profesjonalnych placów do ćwiczeń oraz około 100 zawodów rocznie !

B:FIT: Jesteś 6-krotnym Mistrzem Polski, nieprzerwanie od 2016 r., to świadczy o Twojej wielkiej determinacji i przekonaniu do tego co robisz.  Można powiedzieć, że jesteś dla swoich fanów jak Hanibal For King dla Ciebie kilka lat temu.

Kura: Ogromną satysfakcją i motywacją są dla mnie mistrzowskie tytuły, ale największą radość sprawia mi to, że inni wzorują się, ćwiczą i dzielą się ze mną swoimi historiami.

B:FIT: Jak zachęcisz tych którzy jeszcze nie próbowali treningów z własna masa ciała?

Kura: Na moim kanale YouTube (KURA WORKOUT) znajdziecie ponad 100 poradników. Między innymi jak zacząć, podstawowe ćwiczenia, zaawansowanie poradniki do ćwiczeń, porady żywieniowe i inne. Mamy wiele kierunków rozwojów: freestyle, siła/wytrzymałość, sylwetka, zdrowie (mobilność, rozciągnięcie). Spróbujcie, naprawdę warto.

B:FIT: Wkrótce kończysz starty w zawodach, jakie są Twoje plany na następne lata?

Kura: Planuję wystartować we wrześniu na Mistrzostwach Świata w Moskwie i Mistrzostwach Polski podczas Targów FIWE w Warszawie, po zakończeniu startów w zawodach będę dalej ćwiczył i promował ten sport w kraju. Chce się również dzielić wiedzą i doświadczeniem  z innymi, dlatego swoja przyszłość wiążę również z organizowaniem profesjonalnych Warsztatów. Zapraszam na nie wszystkich, którzy chcą rozpocząć tę piękną przygodę.

B:FIT: Trzymamy kciuki za udane starty w mistrzostwach.

Kura: Dziękuję i mam nadzieję, że dzięki mnie zainteresujecie się głębiej kalisteniką/steet workoutem! SIŁA!!!