"Jeśli wolisz pić czarną kawę, to prawdopodobnie wybierzesz też ciemną, gorzką czekoladę. Jesteś szczęśliwym, genetycznym zdobywcą cechy, która może zapewnić ci poprawę zdrowia" - tak uważa Marilyn Cornelis, profesor medycyny prewencyjnej w Northwestern University Feinberg School of Medicine, badaczka kofeiny. Wyniki badań publikuje CNN Health.
Najnowsze badania wykazały, że umiarkowane picie czarnej kawy - od 3 do 5 filiżanek dziennie - zmniejsza ryzyko niektórych chorób: Parkinsona, chorób serca, cukrzycy typu 2 i kilku rodzajów nowotworów. Ale te korzyści będą prawdopodobnie bardziej widoczne, jeśli do tego napoju nie dodamy mleka, cukru i innych tuczących aromatów.
Wiemy, że istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że konsumpcja kawy ma korzystny wpływ na zdrowie. Ale jest zasadnicza różnica pomiędzy spożywaniem czarnej kawy z dodatkami i bez - powiedziała Marilyn Cornelis. Jak dodała, ta druga będzie zdrowsza, bo pozbawiona kalorii.
Podczas badań profesor Marilyn Cornelis i jej zespołu okazało się, że wariant genetyczny może przyczyniać się do tego, że niektóre osoby piją wiele filiżanek kawy dziennie, a inne nie. Ludzie z tym genem szybciej metabolizują kofeinę, więc efekty stymulujące szybko zanikają i dlatego muszą pić więcej kawy - powiedziała Marilyn Cornelis.
To może wyjaśniać również sytuację, w której niektórzy z nas po wypiciu kawy, czują się dobrze, w odróżnieniu od osób, które mogą się bardziej denerwować lub stać się bardzo niespokojne. Odkryliśmy, że osoby pijące kawę z wariantem genetycznym, który odzwierciedla szybszy metabolizm kofeiny, wolą gorzką, czarną odmianę tej używki. Znaleźliśmy również ten sam wariant genetyczny u osób, które wolą zwykłą herbatę od słodzonej i gorzką, ciemną czekoladę od bardziej aksamitnej, mlecznej czekolady - informuje profesor Cornelis.
Profesor Cornelis i jej zespół uważają, że osoby posiadające "gen kofeinowy" wolą czarną kawę i herbatę, ponieważ kojarzą gorzki smak ze zwiększoną czujnością umysłową, którą uzyskują dzięki kofeinie.
Nasza interpretacja jest taka, że ci ludzie utożsamiają naturalną gorycz kofeiny z efektem psychostymulacyjnym. Uczą się kojarzyć gorycz z kofeiną i odczuwanym bodźcem. Widzimy wyuczony efekt. To samo dotyczy preferencji gorzkiej czekolady nad mleczną. Kofeina kojarzy się im z gorzkim smakiem, więc cieszą się również ciemną czekoladą - powiedziała profesor Cornelis.
Ciemna czekolada zawiera trochę kofeiny, ale znacznie więcej związku zwanego teobrominą, który jest znanym stymulantem układu nerwowego związanym z kofeiną. Badania wykazały, że więcej nie znaczy lepiej, jeśli chodzi o teobrominę - wyższe dawki mogą zwiększyć tętno i wpłynąć niekorzystnie na nastrój.
Ciemna czekolada jest również bardzo kaloryczna, mimo to badania wykazały, że nawet mały jej kęs dziennie może mieć korzystny wpływ na serce i zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że kakao zawiera mnóstwo flawanoli - epikatechiny i katechiny - związków przeciwutleniających, o których wiadomo, że poprawiają przepływ krwi.
Inne pokarmy zawierające flawanole to: zielona herbata, czerwone wino, jarmuż, cebula, jagody, owoce cytrusowe i soja.