Wyniki badań opublikowało czasopismo "Aging Cell". Wynika z nich, że gdy ćwiczymy, poprawia się wrażliwość komórek mózgu na insulinę, co może wpływać na jego sprawniejsze działanie i zmniejsza ryzyko demencji.
Wcześniej ustalono, że wysoki poziom glukozy we krwi to mniejsza zdolność do przypominania sobie informacji oraz uczenia się.
W badaniach wzięło udział dwudziestu jeden sześćdziesięciolatków ze stanem przedcukrzycowym - o którym mówi się, gdy spada wrażliwość tkanek na insulinę, a poziom glukozy jest podwyższony, ale nie na tyle, by zdiagnozować cukrzycę typu 2. Przez dwa tygodnie byli obserwowani przez naukowców z Rutgers University w New Brunswick i z amerykańskiego National Institute on Aging.
Uczestnicy przeszli dwanaście godzinnych, indywidualnych, nadzorowanych sesji ćwiczeń o dużej lub umiarkowanej intensywności. Przed i po treningu mieli wykonywany test obciążenia glukozą. Polega on na wypiciu roztworu glukozy i oznaczaniu jej poziomu we krwi w różnych odstępach czasowych. Pierwsze oznaczenie wykonywano przed spożyciem roztworu, a kolejne po 30, 60, 90 i 120 minutach.
Po godzinie naukowcy izolowali z próbek krwi tzw. neuronalne pęcherzyki zewnątrzkomórkowe, które są niewielkimi strukturami zbudowanymi z lipidów, produkowanymi przez różne komórki naszego organizmu. Ich zadaniem jest przenoszenie informacji pomiędzy komórkami, a nawet pomiędzy organami.
Po każdym treningu rosła liczba pęcherzyków przenoszących białka - które regulują wrażliwość mózgu na insulinę.
Naukowcy: Ruch chroni przed chorobą Alzheimera
Ćwiczenia fizyczne mogą poprawiać zdolności poznawcze, w tym pamięć - poprzez wpływ na lepsze oddziaływanie insuliny na komórki mózgu.
Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób ze stanem przedcukrzycowym czy chorych na cukrzycę, których komórki mózgu słabiej reagują na insulinę, co może spowodować zaburzenie ich czynności i przyczynić się do tego, że nie będą one ze sobą prawidłowo współpracowały. Konsekwencją mogą być zaburzenia funkcji poznawczych.
Według naukowców, ćwiczenia fizyczne poprawiają zdolność mózgu do reagowania na insulinę, a przez to poprawiają jego sprawność i zmniejszają ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera.
W planach są dalsze badania, które sprawdzą czy wzrost wrażliwości mózgu na insulinę pod wpływem ćwiczeń fizycznych przekłada się na poprawę zdolności poznawczych u osób starszych.