Ma negatywny wpływ na uwagę, jej wybiórczość i rozpoznawanie emocji - naukowcy z uniwersytetów w Birmingham i Manchesterze nie mają wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza jest szkodliwe nie tylko dla układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, ale także dla pracy mózgu.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Nawet krótki czas oddziaływania cząsteczek stałych (PM) może utrudniać wykonywanie codziennych czynności - informuje pismo "Nature Communications".

Naukowcy z uniwersytetów w Birmingham i Manchesterze poddali uczestników badania działaniu wysokiego poziomu zanieczyszczenia. Wykorzystali w tym celu dym ze świec, a druga grupa oddychała w tym czasie czystym powietrzem. Cztery godziny wcześniej sprawdzono zdolności poznawcze tych osób: pamięć roboczą, selektywną uwagę, rozpoznawanie emocji, szybkość psychomotoryczną i poziom koncentracji. Takie same testy zostały przeprowadzone po czterech godzinach od eksperymentu. W badaniu wzięło udział 26 zdrowych osób.

Mimo że uczestnicy doświadczenia na zanieczyszczenie narażeni byli tylko przez godzinę, to i tak można było zaobserwować niepokojące zmiany choćby w zdolności do koncentracji, rozpoznawaniu emocji czy selektywnej uwadze. Pojawiły się obawy o długoterminowe skutki, zwłaszcza gdy powietrze złej jakości ma na nas dłuższy wpływ.

Winny stan zapalny

Naukowcy uważają, że za obserwowane problemy odpowiedzialny może być stan zapalny, który został wywołany przez zanieczyszczone powietrze. Niektóre funkcje mózgu mogą być jednak bardziej odporne - nie zmieniła się kondycja pamięci roboczej.

Nasze badanie dostarcza przekonujących dowodów na to, że nawet krótkotrwałe narażenie na cząstki stałe może mieć natychmiastowy negatywny wpływ na funkcje mózgu niezbędne do wykonywania czynności takich jak cotygodniowe zakupy w supermarkecie - powiedział współautor badań, dr Thomas Faherty z University of Birmingham.

Słaba jakość powietrza może więc obniżać zdolność intelektualną i wydajność pracowników. Zmniejszona produktywność wpływa na wzrost gospodarczy, co dodatkowo podkreśla pilną potrzebę surowszych przepisów, dotyczących jakości powietrza i środków ochrony zdrowia publicznego w celu zwalczania szkodliwych skutków zanieczyszczenia dla zdrowia mózgu, szczególnie w silnie zanieczyszczonych obszarach miejskich - skomentował współautor badania, prof. Francis Pope z University of Birmingham

Funkcjonowanie poznawcze jest kluczowe dla codziennych zadań. Przykładowo, selektywna uwaga odgrywa rolę w podejmowaniu decyzji i w zachowaniu ukierunkowanym na cel - we wspomnianym już supermarkecie pomaga w robieniu zakupów według przemyślanej listy, a nie pod wpływem impulsu.

Zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi na całym świecie. Nie ma już wątpliwości, że zła jakość ma związek z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak: stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona i przyczynia się do skrócenia życia.