Otępienie - to stan kiedy nasze funkcje intelektualne zawodzą. Jakie mogą być objawy? Najbardziej klasyczny z nich to problemy z pamięcią. W pierwszej fazie zawodzi ta krótkotrwała - pamiętamy doskonale to, co działo się dawno, gorzej z tym co wczoraj.

REKLAMA
zdj. ilustracyjne

Kolejnym objawem otępienia mogą być też trudności z koncentracją. Jesteśmy rozproszeni, zauważamy, że coraz trudniej nam się skupić, musimy notować wszystko - wylicza profesor Joanna Rymaszewska, psychiatra z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Pierwsze objawy otępienia mogą być też bardzo niespecyficzne. Profesor Rymaszewska wymienia tu kojarzone z depresją problemy ze spaniem, płaczliwość, lęk, czy wycofywanie się z relacji z innymi.

Co robić?

Jeżeli zauważamy u siebie zaburzenia pamięci powinniśmy najpierw pójść do lekarza pierwszego kontaktu - mówi doktor Paweł Urbanowski, neurolog z wrocławskiego USK.

Lekarz rodzinny może wykonać dwa proste testy - test rysowania zegara oraz test badania funkcji poznawczych. Wykonanie tych testów zajmuje około 20-30 minut i z dużym prawdopodobieństwem, jeżeli te testy wyjdą nieprawidłowo, można wysnuć podejrzenie otępienia. Wtedy kieruje się do dalszej diagnostyki do neurologa i psychiatry - dodaje doktor.

Otępienie jest nieuleczalne, ale da się leczyć farmakologicznie jego objawy.

Czy tylko seniorzy?

Alzheimer i demencja kojarzą się głównie ze starością. Choroby te mogą jednak dotykać znacznie młodsze osoby. Nawet te w okolicy czterdziestki.

Przyczyną mogą być geny - choć jak podkreślają lekarze to rzadkie przypadki. Do wystąpienia objawów - takich jak problemy z pamięcią czy koncentracją u młodych ludzi - może przyczynić się też na przykład udar.

Ostatnio była u mnie pacjentka. Młoda dziewczyna, 29-letnia sportsmenka, która w wieku 25 lat miała udar. Nagle, z niewiadomych przyczyn się pojawił. I przemijająco pojawiły się, ale na szczęście wycofały się te zmiany - opowiada Joanna Rymaszewska, psychiatra z USK we Wrocławiu.

Jak dodaje profesor, objawów alzheimera w wieku 30-40 lat nie powinniśmy tłumaczyć przemęczeniem czy stresem. Jej zdaniem warto wybrać się do lekarza i zrobić badania.