Prowadzenie aktywnego trybu życia i zwracanie uwagi na nogi pomoże nam uniknąć problemu żylaków. Zobacz jakie ćwiczenia na ukrwienie nóg proponują specjaliści.


Aby nie dopuścić do rozwoju żylaków albo zahamować ich rozwój czasem wystarczy tylko zmienić swój tryb życia. Niestety, siedzenie wiele godzin przed komputerem i brak ruchu są dla naszych nóg zabójcze. Aby uniknąć problemu żylaków trzeba dbać o dobre krążenie w nogach. Jak to robić? Pomóc mogą nawet zwykłe spacery, choć najlepsze będą ćwiczenia.

Przysiad, wykrok, wchodzenie na jakiś podest, wspięcia na palce, skłony do dołu, żeby rozciągnąć mięsień dwugłowy uda. To takie podstawowe ćwiczenia, które sprawią, że krew w mięśniach będzie przepływać - mówi Paweł Smolik, trener personalny z Olsztyna.

Jak często trenować nogi? Nogi to bardzo duża grupa mięśniowa. Są to mięśnie czworogłowe, dwugłowe, mięśnie łydek. Jeżeli trenujemy to na siłowni, to raz w tygodniu. Jeżeli są to ćwiczenia skoczne, to dwa razy w tygodniu, ale pamiętajmy też o odpoczynku. Dajmy odpocząć nogom, aby nie było zbyt dużych obrzęków i żeby mięśnie mogły się zregenerować - dodaje Smolik w rozmowie z RMF FM.

Opracowanie: