10 listopada obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Nowotworów Neuroendokrynnych. To bardzo podstępny typ nowotworów, który przez wiele lat może nie dawać charakterystycznych objawów. Z tej okazji w Krakowie jest organizowane niesamowite wydarzenie – koncert charytatywny "Black or white?"
Na scenie Teatru Variete wystąpią największe gwiazdy krakowskiego świata artystycznego. W piątek o godzinie 19 wystąpią:
- Jacek Wójcicki
- Accustic Women
- Kwartet Solowy Solosters
- Zespół Wokalny Colour Voices
- Krakowska Akademia Tańca
Celem koncertu jest wsparcie pacjentów, którzy pozostają pod opieką kliniki endokrynologii. Są to właśnie pacjenci z nowotworami przede wszystkim neuroendokrynnymi, też z innymi nowotworami, nowotworami endokrynnymi. Zebrane fundusze pomagają nam w poprawie diagnostyki, są zbierane na wykonywanie badań genetycznych, badań diagnostyki izotopowej czy leczenia, które normalnie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi dr Anna Sowa-Staszczak z Kliniki Endokrynologii Collegium Medicum UJ.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Nowotwory neuroendokrynne rozwijają się z komórek neuroendokrynnych, obecnych w całym organizmie. Najczęściej występują w obrębie układu pokarmowego. Nowotwór neuroendokrynny nazywany w skrócie NEN (od angielskiego tłumaczenia neuroendocrine neoplasms) występuje częściej niż rak żołądka czy trzustki, a mimo to wiedza na jego temat jest zdecydowanie niższa, co przekłada się na zbyt późne rozpoznanie choroby. W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost występowania NEN żołądka i odbytnicy, z niewielką przewagą mężczyzn w porównaniu z kobietami. Ponad 30% NEN stanowią rakowiaki, czyli guzy jelita cienkiego lub początkowej części jelita grubego. Ponad 50% NEN rozwijających się w obrębie przewodu pokarmowego znajdowana jest przypadkowo podczas zabiegu operacyjnego w jelicie cienkim i wyrostku robaczkowym, a także w momencie rozpoznania przerzutów odległych. Kolejnym pod względem częstości umiejscowienia jest NEN odbytnicy i pozostałej części jelita grubego, w następnej kolejności NEN trzustki.