Guzy neuroendokrynne to rzadkie i nietypowe nowotwory. Rozwijają się długo i w utajeniu. Dają objawy niespecyficzne, które mogą wskazywać na wiele innych chorób. "Ważna jest świadomość występowania tego typu nowotworów" - podkreśla w rozmowie z RMF FM dr hab. Anna Sowa-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Guzy neuroendokrynne, nazywane w skrócie NET (N - nieznane, E - endokrynne, T - trudne w diagnozie), to nietypowa forma choroby nowotworowej. Problem w tym, że tego typu rak zazwyczaj rozpoznawany jest zbyt późno. Diagnozuje się go dopiero wtedy, gdy jest już zaawansowany, z przerzutami do węzłów chłonnych i wątroby lub innych narządów.
Guzy neuroendokrynne w większości występują w układzie pokarmowym. Mogą występować w każdym odcinku przewodu pokarmowego - mówi RMF FM dr hab. n. med. Alicja Hubalewska-Dydejczyk, ordynator Oddziału Klinicznego Kliniki Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Kłopot z guzami neuroendokrynnymi jest taki, że dają niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na wiele innych chorób. To albo bardzo duży rozrzut objawów, albo są one po prostu niecharakterystyczne. To może być biegunka, nudności, nadprodukcja insuliny, uderzenia gorąca, uczucie szybkiego bicia serca, kaszel (...) - opisuje dr hab. Hubalewska-Dydejczyk. Wszystkie te objawy mogą występować również w innych jednostkach chorobowych. Dlatego każde utrzymujące się objawy powinny być skonsultowane u lekarza - podkreśla ekspert.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Często pacjenci, zanim postawiona zostanie prawidłowa diagnoza, leczeni są z powodu innych schorzeń - np. wrzodów przewodu pokarmowego, jelit nadwrażliwych, astmy, raka płuca czy choroby psychicznej.
Kluczem do poprawy sytuacji jest nowoczesna diagnostyka i współpraca między lekarzami różnych specjalności - dodaje dr hab. n. med. Alicja Hubalewska-Dydejczyk. Dzięki temu, jak podkreśla, coraz więcej pacjentów będzie docierać do właściwej diagnostyki. Kierujemy ich do ośrodka, który diagnozuje i leczy tego typu nowotwory - wyjaśnia ekspert.
W związku z tym, że guzy neuroendokrynne to nowotwory, które rozwijają się powoli i często niezauważalnie, bardzo ważnym elementem ich leczenia jest edukacja.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
(MKam, e)