​Od przyszłego roku w Narodowym Funduszu Zdrowia ma ruszyć zupełnie nowa infolinia dla pacjentów - zapowiada w rozmowie z dziennikarzem RMF FM minister zdrowia Łukasz Szumowski.

/RMF FM

To ma być jeden numer dla całego kraju i ma zastąpić wojewódzkie infolinie oddziałów NFZ. 

Infolinia ma pomóc pacjentom w wyszukiwaniu najszybszej wizyty u lekarza. Na razie pacjent może to zrobić w internecie, ale dane o czasie oczekiwania często odbiegają od rzeczywistego czasu w szpitalu i przychodni. 

Dlatego NFZ zamierza zbudować nowe rejestry wszystkich świadczeń i docelowo, zapewne nie od przyszłego roku, poprzez infolinię umawiać także wizyty. 

W pierwszym etapie, jak mówi minister zdrowia, infolinia ma wskazać pacjentowi która placówka pracuje w trybie ostrym, gdy od przyszłego roku szpitale mają naprzemiennie dyżurować.

Nie trzeba będzie szukać, wystarczy zadzwonić pod jeden numer. Będzie jeden numer, na początku pewnie do spraw ostrych, i sukcesywnie będziemy poszerzać kompetencje tej infolinii - zapowiada Szumowski. 

Niewykluczone, że docelowo na infolinii NFZ uzyskamy pierwszą wstępną poradę medyczną i wskazanie, do jakiego lekarza się udać.

(ph)