Solaria tylko dla dorosłych i to po ostrzeżeniu o negatywnych skutkach promieniowania UV. Sejm uchwalił ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Zakazana będzie też reklama i promocja solariów, a za załamanie przepisów grozić będzie kara 50 tysięcy złotych.

Koniec z reklamą solarium (zdj. ilustracyjne) / P. Royer /PAP/EPA

Osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów - przewiduje ustawa, którą uchwalił Sejm. Dozwolone wobec niepełnoletnich ma być natomiast lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Celem ustawy jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry, wywołujące efekt opalenizny.

Regulacja przewiduje zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, oraz obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z nich. Dla celów leczniczych stosowanie lamp ultrafioletowych ma być dozwolone.

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez dzieci wystąpił prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu projekt ustawy. O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelował do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak. 

(j.)