Komfortowe łóżka, jasne kolory ścian i żaluzji, łazienka przy każdej sali – oddział ginekologiczno-położniczy w „Żeromskim” w Krakowie odzyskał nowe życie; nic wielkiego, ale dla przyszłych mam to bardzo ważne. Koszt remontu oddziału i wybudowania nowej sali operacyjnej to prawie 7,2 mln zł, które pochodzą z budżetu miasta i UE. To nie koniec tegorocznych inwestycji w nowohuckim szpitalu. 2 mln 691 tys. zł z budżetu Miasta Krakowa przeznaczono także na remont apteki szpitalnej. Farmaceuci rozpoczynają pracę w odnowionych warunkach, które spełniają europejskie standardy. W uroczystym otwarciu zmodernizowanych części szpitala wziął udział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

Ekipy budowlane uporały się z remontem Oddziału Ginekologiczno - Położniczego w ciągu 9 miesięcy, koszt inwestycji wyniósł 7,2 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pochodzi z budżetu miasta. Dzięki tym pieniądzom po miesiącach utrudnień remontowana część szpitala w niczym nie przypomina już zaniedbanego "Żeromskiego". Prace budowlane były prowadzone na odcinkach ginekologii operacyjnej, położnictwa oraz patologii ciąży, które od lat czekały na modernizację. Po przebudowie ściany pomieszczeń zyskały nowe, pastelowe kolory, sale dla pacjentek są mniejsze (dwu-i trzyosobowe), pojawiły się w nich komfortowe łóżka i szafki. Panie, które tu trafią kilka dni po uroczystym otwarciu, pewnie docenią estetyczne i miłe dla oka wnętrza.

Mam nadzieję, że udało się nam stworzyć miejsce, w którym kobiety w najważniejszym momencie swojego życia będą się czuły godnie - zaznacza dr n.med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. ­ Dyrektor dodaje, że do tej pory na oddziale, który wygrywał ogólnopolskie akcje "Obywatel Mama", "Rodzić po Ludzku", brakowało nowoczesnych i komfortowych sal. Dzięki remontowi to się zmieniło.

Ale zmieniły się nie tylko instalacje, dostęp do toalet czy umeblowanie, ale przede wszystkim atmosfera - przekonuje lek. Andrzej Gach, ordynator oddziału Ginekologiczno - Położniczego.

Na Oddziale wybudowano także nową salę operacyjną o podwyższonym rygorze. Jest wyposażona w sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów ginekologicznych: są nowoczesne lampy operacyjne, szafy na sprzęt, myjnie chirurgiczne, nowoczesne kolumny: anestezjologiczna i chirurgiczna. Nowoczesny sprzęt pozwoli znieczulać pacjentki wygodnie i bezpiecznie.

Mamy nadzieję, że zmodernizowany oddział będzie kobietom dobrze służył, a lekarze dzięki niemu osiągną wiele sukcesów - mówi szef Ginekologii.

Ponadto w ramach kompleksowej termomodernizacji "Żeromskiego" na Oddziale wykonano:

 • docieplenie ścian
 • docieplenie stropów
 • wymianę okien i drzwi
 • modernizacji instalacji centralnego ogrzewania
 • modernizacji instalacji ciepłej wody użytkowej
 • modernizacji systemu ciepłowniczego

 

Na Ginekologię w "Żeromskim" trafia rocznie ponad 5 tys. kobiet, w tym ponad 2,5 tys. pań decyduje się tu na poród.  Oddział Ginekologiczno-Położniczy od wielu lat należy do najbardziej obleganych w regionie. "Bocianówka" jest zwycięzcą w plebiscycie "Rodzić po ludzku", zajęła także pierwsze miejsce w rankingu lecznic w zakresie opieki okołoporodowej zorganizowanym przez stowarzyszenie "Obywatel Mama". W ramach projektu stowarzyszenie zrealizowało audyt społeczny wszystkich 28 szpitali i oddziałów położniczych w Małopolsce. Ponadto w 2018 roku po raz kolejny "Żeromski" przeszedł pozytywnie powtórną ocenę tytułu "Szpital przyjazny dziecku". Warto też zaznaczyć, że w tym szpitalu pracuje najlepsza położna w Polsce - Monika Wójcik, która wygrała w 2018 r. w ogólnopolskim plebiscycie "Położna na medal". 

Apteka Szpitalna

To nie koniec tegorocznych inwestycji w "Żeromskim". 2 mln 691 tys. zł z budżetu Miasta Krakowa przeznaczono także na remont apteki szpitalnej i jej nowoczesne wyposażenie. Zmodernizowana Apteka w "Żeromskim" jest zaopatrzona w system wentylacji nawiewno-wywiewnej z układem filtrów mikrobiologicznych, zapewniający absolutną sterylność.

W pomieszczeniach Apteki jest również zainstalowany stały monitoring temperatury, wilgotności, ciśnienia.

Powstały tu także dwie nowe pracownie: żywienia pozajelitowego i receptury aseptycznej.

W Pracowni Żywienia Pozajelitowego farmaceuci rozpoczną produkcję mieszanin odżywczych dla ciężko chorych.  Realizowana będzie w odpowiednio zaprojektowanych i wyposażonych pomieszczeniach z wykorzystaniem jałowych preparatów i materiałów jednorazowych. Warunki produkcji, stan techniczny urządzeń i poziom wyszkolenia personelu podlegają okresowej kontroli.

W Pracowni Receptury Aseptycznej farmaceuci będą sporządzali krople i maści oczne.

Usługi farmaceutyczne świadczone przez Aptekę Szpitalną to:

 • Sporządzanie leków recepturowych oraz aptecznych.
 • Organizowanie zaopatrzenia Szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne
 •  Prowadzenie ewidencji produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych przy wykorzystaniu systemów elektronicznych
 • Udział w racjonalizacji terapii
 •  Udzielanie informacji o produktach leczniczych i wyrobach medycznych
 •  Monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii (wstrzymywanie i/lub wycofywanie leków z obrotu; zgłaszanie działań niepożądanych  lub podejrzeń dotyczących jakości leków)
 • Prowadzenie ewidencji próbek lekarskich oraz pozyskiwanych leków z darów
 •  Udział w prowadzonych w Szpitalu badaniach klinicznych.