Hospicjum onkologiczne św. Krzysztofa na warszawskim Ursynowie potrzebuje wsparcia. Do końca roku jeszcze daleko, a już skończyły się pieniądze z NFZ i placówki nie stać na najbardziej podstawowe i potrzebne artykuły.

Hospicjum rocznie ma pod opieką 3200 pacjentów - około 1000 z nich przebywa w placówce, a ponad 2 tysiące jest otoczonych opieką w domach. Hospicjum stara się nie odmawiać pomocy nikomu, więc miesiąc w miesiąc wypracowuje nadwykonania. W skali miesiąca pomagamy poza kontraktem około 80 pacjentom więcej niż jest to wymagane - opisuje Karolina Hajko-Bartoszko z ursynowskiego hospicjum.

Przez ostatnie lata NFZ płacił za te nadwykonania co pół roku, więc m.in. dzięki dotacjom od darczyńców udawało się dopiąć budżet. Tym razem pojawił się duży problem, bo po pierwsze pieniądze mają pojawić się dopiero pod koniec roku, a po drugie nie ma jeszcze oficjalnej decyzji funduszu w tej sprawie.

Pracownicy NFZ, z którymi rozmawialiśmy zapewniają, że i tym razem nadwykonania zostaną pokryte, tyle że właśnie z końcem roku. Tymczasem w hospicjum przy Pileckiego 105 na Ursynowie trwa zaciskanie pasa. Pilnie potrzebna jest pomoc - finansowa i rzeczowa.

Potrzebne są najbardziej podstawowe artykuły. Zawsze w pierwszej kolejności potrzebne są pieluchomajtki i podkłady higieniczne dla pacjentów przebywających na oddziale stacjonarnym, bo to ten oddział generuje największe koszty - wylicza Karolina Chojka-Bartoszko. Inne niezbędne rzeczy to choćby krem przeciwodleżynowy, ręczniki, prześcieradła, ale też baterie do aparatury medycznej, czy nawet worki na śmieci.

Nie chodzi o to, byśmy pomagali kwotą tysiąca złotych, ale każdy z nas może kupić choćby mokre chusteczki czy kilka ręczników przy okazji zakupów w markecie, a potem po drodze do domu przywieźć je do hospicjum. Dla każdego z osobna to są drobne wydatki, ale ich suma robi różnicę - przekonuje Iga Kazimierczyk z fundacji "Przestrzeń dla Edukacji", która organizowała zbiórkę na rzecz hospicjum w mediach społecznościowych.

Jeśli chcemy pomóc - warto zadzwonić do hospicjum i spytać, co w tym momencie jest najbardziej potrzebne. Dary można przynosić do samej placówki lub też do urzędu dzielnicy Ursynów przy stacji metra Imielin. 

Strona internetowa hospicjum

telefon: (22) 643 57 08

(mal)