W piątkowe popołudnie nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski spotka się z protestującymi lekarzami - dowiedział się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz. Do Porozumienia Rezydentów wpłynęło oficjalne zaproszenie z resortu na rozmowy. Lekarze podkreślają, że ich postulaty się nie zmieniają.

To wzrost wydatków na zdrowie w Polsce do 6 procent PKB w ciągu pięciu, a nie - jak proponowało ministerstwo - siedmiu lat - podkreśla Jakub Kosikowski z Porozumienia Rezydentów.

6 procent w 2025 roku to za późno - my chcemy, żeby było to wcześniej, postulat jest niezmienny i mamy nadzieję, że uda się go z nowym ministrem zrealizować - zaznacza. 

Jak ustalił Michał Dobrołowicz, piątkowe spotkanie rozpocznie się najwcześniej po 16:00.

Do tej godziny większość z nas pracuje. Uzgadniamy szczegóły dotyczące miejsca spotkania - mówi Kosikowski.

Z informacji naszego dziennikarza wynika, że rozmowy mogą odbyć się między innymi w biurze Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Protest lekarzy domagających się podniesienia nakładów na ochronę zdrowia rozpoczął się w ubiegłym roku. Kiedy rezultatów nie przyniósł protest głodowy, zdecydowano o zmianie jego formy: w efekcie kilka tysięcy lekarzy w całym kraju wypowiedziało klauzule opt-out, pozwalające im pracować powyżej 48 godzin tygodniowo.

Na przyszłą środę nowy minister zdrowia dostał zaproszenie do udziału w posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Wysłał je jej szef Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej. W czasie posiedzenia Łukasz Szumowski ma odpowiadać między innymi na pytania o protest lekarzy i podwyżki cen leków dla osób po przeszczepach.


(e)