Sztuka to nie tylko muzea czy galerie – przekonują pomysłodawcy wystawy malarstwa i grafiki „Sztuka. Na zdrowie” w Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. „Czasami oczekiwanie np. na wizytę lekarską wypełnione jest naszymi spojrzeniami w poszukiwaniu czegoś na czym można by oko oprzeć” – mówi w rozmowie z RMF FM Jan Bosak, autor prac.

Szpitalne korytarze okazały się idealnym miejscem dla wyeksponowania prac Bosaka. Obrazy odzyskały nowe życie w nowej przestrzeni, jak i szpital teraz ma nową, nietypową dla siebie odsłonę: artystyczną. /

Szpitale kojarzą się z bólem, cierpieniem i wywołują raczej negatywne emocje. Przychodzimy tu na nieprzyjemne badania, bolesne zabiegi. Dr Jerzy Friediger, szef krakowskiego Szpitala im. Stefana Żeromskiego, postanowił nieco zmienić schematy i przełamać stereotypy. Bo teraz lekarze zapraszają chorych nie tylko na konsultacje, ale też do pierwszej w Krakowie szpitalnej galerii sztuki.

Pacjenci, ich rodziny, ale też personel "Żeromskiego" codziennie mogą podziwiać dzieła krakowskiego artysty Jana Bosaka. Niektóre prace wywołują u widzów sporo emocji, wręcz burzliwe dyskusje. Czy to nie jest dowodem na to, że sztuka może być obecna wszędzie?