​Będzie łatwiejszy dostęp do jednego z kluczowych leków dla osób po przeszczepach. Po siedmiu podwyżkach cen, pacjenci dostaną bezpłatnie preparat, który podrożał najbardziej. Z taką ofertą wyszedł producent preparatu. Chodzi o syrop Valcyte stosowany u dzieci między innymi po przeszczepie wątroby. Lek w formie zawiesiny - po serii podwyżek - kosztuje 800 złotych. Informacje, które nasz reporter otrzymał od ministra zdrowia potwierdza producent preparatu.

Zdjęcie ilustracyjne /Józef Polewka /RMF FM

Żeby otrzymać lek bezpłatnie, mali pacjenci, którzy przede wszystkim korzystają z preparatu w formie zawiesiny, powinni zgłosić się na wizytę kontrolną. Otrzymanie leku nie będzie wymagało dłuższego pobytu w szpitalu.

Pacjenci dostaną preparaty za darmo, do ręki, mamy uzgodnienia z firmą, to będzie oryginał leku, nie zamiennik - zapewnia minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z RMF FM. Trwają ostatnie ustalenia na temat tego, kiedy dokładnie leki będą dostępne.

Leki będą dostępne wkrótce - usłyszeliśmy w biurze prasowym producenta preparatu. 

Jednocześnie, jak wynika z informacji naszego dziennikarza, trwają negocjacje dotyczące sprzedawania tego ważnego leku w szpitalu po niższej cenie, niż ta, która jest w aptece. Na efekty negocjacji trzeba będzie czekać raczej tygodnie, a nie miesiące - usłyszeliśmy w biurze prasowym producenta leku. 

(ł)