W dwóch partiach ciastek stwierdzono obecność fragmentów metalu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Produkty te zostały wycofane z sieci sklepów Netto oraz Kaufland.

Komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) został opublikowany na stronie internetowej instytucji.

"Obecność fragmentów metalu w produktach"

Jak przekazano w ostrzeżeniu, "Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF), że firma Banketbakkerij Merba B.V. prowadzi wycofanie z obrotu i od konsumentów określonych partii wyrobów ciastkarskich ze względu na skargi konsumentów na obecność fragmentów metalu w produktach". 

"Firma holenderska poinformowała, że na podstawie skarg konsumentów ustalono, że ciała obce były znajdowane w produktach wyprodukowanych w okresie od 7/12/2023 do 15/12/2023" - podano.

GIS poinformował, że wycofaniu z rynku polskiego podlegają następujące produkty:

  • FINTON'S Chocolate 40 proc. Cookies 225 g; numer partii: 2334803; data minimalnej trwałości: 12.09.2024; dystrybutor w Polsce: Netto; producent: Banketbakkerij Merba;
  • K-Classic Ciastka z podwójną czekoladą 200 g; numer partii: 2334103; data minimalnej trwałości: 6.12.2024; dystrybutor w Polsce: Kaufland; producent: Banketbakkerij Merba.

GIS o wycofaniu ciastek ze sklepów

Główny Inspektorat Sanitarny przekazał, że Kaufland natychmiast wycofał ze sprzedaży K-Classic Ciastka. "Produkty objęte niniejszym ostrzeżeniem nie są już dostępne w sklepach Kaufland. Kaufland zapewnia, że wycofany produkt można zwrócić we wszystkich sklepach Kaufland, także bez okazywania paragonu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup" - podał GIS.

Również - jak poinformował GIS - Netto podjął działania "dotyczące wycofania artykułu ze sprzedaży z sieci sklepów". Firma "poinformowała odbiorców o zaistniałym zagrożeniu" - podano w ostrzeżeniu.

"Nie należy spożywać produktów z partii wskazanych w komunikacie" - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.