Drobna wysypka na twarzy, potocznie określana jako „kaszka” to niewielkich rozmiarów, podskórne grudki, które zazwyczaj występują w większych skupiskach. Pojawiają się przede wszystkim w obrębie skóry czoła oraz policzków. Zmiany mogą dotyczyć dorosłych jak i dzieci.
Kaszka na twarzy niekiedy łączy się z dodatkowymi nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie lub świąd. To drobne grudki, które łatwo odróżnić od trądziku. Ten charakterystyczny problem skórny dotyka osób w każdym wieku, często obserwuje się go również u niemowląt i małych dzieci.
Jak tłumaczy dermatolog lek. Anna Bachldea-Curuś, przyczyny tego typu wysypki mogą być różnego rodzaju.
Wśród nich najczęściej wymienia się: reakcje alergiczne, niewłaściwą pielęgnację oraz czynniki hormonalne.
Wystąpienie wysypki może nastąpić na skutek używania zbyt agresywnych, nieodpowiednich dla danego rodzaju skóry kosmetyków, zawierających liczne substancje drażniące, takie jak alkohol etylowy, detergenty, sztuczne barwniki, konserwanty czy substancje zapachowe.
Niestety, również stosowanie tzw. kosmetyków ekologicznych, zawierających wyciągi roślinne, może skutkować niepożądaną reakcją skórną, w szczególności w przypadku skóry wrażliwej, gdyż naturalne komponenty (np. rumianek, olejki eteryczne) wykazują bardzo silne właściwości alergizujące.
Problemy skórne mogą pojawić się na skutek nadużywania kosmetyków o działaniu złuszczającym, wysuszającym i ściągającym, nadmiernego stosowania peelingów, w szczególności gruboziarnistych, a także preparatów, które mają w swym składzie substancje wykazujące działanie komedogenne (np. olej kokosowy, silikony, wazelina, parafina, masło kakaowe), co prowadzi do zatkania porów i ujścia gruczołów łojowych. Dotyczy to zwłaszcza osób posiadających cerę tłustą i mieszaną.
Choć podkreśla się, że w pielęgnacji mniej znaczy więcej, to z drugiej strony także niedostateczne dbanie o skórę może skutkować wystąpieniem niepożądanej reakcji skórnej. Chodzi tu przede wszystkim o brak właściwego oczyszczania skóry oraz nadmierne jej wysuszenie lub przetłuszczenie.
Ponadto stan skóry stanowi odzwierciedlenie m.in. naszej diety. W związku z tym jego pogorszenie (w tym także wysypki) obserwujemy często w razie nadmiernego spożycia żywności typu fast food, cukru, gotowych dań, żywności o wysokim stopniu przetworzenia, alkoholu, ostrych przypraw. Problemy takie pojawiają się także w konsekwencji nietolerancji i alergii pokarmowych. Za silne alergeny uważa się m.in. nabiał, orzechy, czekoladę, owoce cytrusowe.
Poza tym wysypki niekiedy stanowią reakcję organizmu na przyjmowane leki, bądź też mogą wystąpić w konsekwencji nadmiernej ekspozycji na słońce.
W przypadku pojawienia się wysypki jako reakcji alergicznej, najczęściej towarzyszy jej zaczerwienienie oraz świąd miejsca zmienionego chorobowo.
Jak wyjaśnia dermatolog, sposób leczenia tego rodzaju problemów skórnych uzależniony jest od ich przyczyny, zatem właściwie postawiona diagnoza stanowi tutaj kwestię priorytetową. Bez wyjątku w każdym wypadku nie powinno się wyciskać ani rozdrapywać zmian skórnych. Nie zaleca się również nadmiernego wysuszania objętych nimi obszarów skóry. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja, odpowiednio dobrana do naszego rodzaju skóry i stylu życia. Należy zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia skóry, sięgać po delikatne preparaty oczyszczające, zawsze pamiętać o demakijażu - wyjaśnia Anna bachleda-Curuś.
Przy wyborze kosmetyków czy dermokosmetyków powinno się w pierwszej kolejności zwracać uwagę na ich skład. Dobroczynne działanie wykazuje z pewnością m.in. kwas pantotenowy (łagodzi podrażnienia), witamina E (wspomaga regenerację naskórka), gliceryna (zapobiega utracie wody), cynk (niweluje podrażnienia, usuwa zaczerwienienia), kwas salicylowy (wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne). W razie wątpliwości nie wahajmy się skorzystać z fachowej wiedzy dermatologa czy kosmetologa w tym zakresie.
Równie ważne jest zadbanie o prawidłową, zróżnicowaną dietę, w szczególności sięganie po żywność nieprzetworzoną.
Niekiedy konieczna jest konsultacja alergologiczna i wykonanie odpowiednich testów. W niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej, tj. wykluczenie z jadłospisu poszczególnych produktów wywołujących określone reakcje skórne.
Innego rodzaju rozwiązaniem problemu może okazać się częsta zmiana pościeli, w szczególności poszewek na poduszki oraz pranie ich w odpowiednio wysokich temperaturach, przy użyciu delikatnych środków piorących.
Natomiast jeśli przyczyna nawracających wysypek tkwi w problemach natury hormonalnej (m.in. PCOS oraz choroby tarczycy), wówczas konieczna jest wizyta u lekarza endokrynologa oraz ginekologa celem wykonania serii badań i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Oczywiście, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów skórnych, zawsze dobrym rozwiązaniem jest udanie się na konsultację do lekarza dermatologa, który pomoże ustalić ich przyczynę, właściwie dobierze leczenie (np. z zastosowaniem preparatów antybiotykowych miejscowych), a także wskaże zalecane działania profilaktyczne i zapobiegające nawrotom. Warto nadmienić, że w przypadku zmian już utrwalonych, tzw. torbieli naskórkowych, możliwe jest ich usunięcie podczas zabiegu z wykorzystaniem lasera.