Kuszące aromatem olejki eteryczne wyjątkowo dobroczynnie wpływają na zdrowie człowieka. W zależności od bazy, na jakiej są sporządzane, wykazują specyficzne właściwości.
Przykładowo, olejek lawendowy skutecznie odkaża, łagodzi bóle różnego pochodzenia, a ponadto hamuje proces powstawania zmarszczek i wygładza te, które zdążyły się już pojawić na naszej skórze. Z kolei olejek cytrynowy idealnie sprawdza się w roli naturalnego toniku, a poza tym działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i uspokajająco. Olejek eteryczny możesz śmiało wykonać samodzielnie w domu. Wszystkie potrzebne wskazówki znajdziesz poniżej.
Olejek eteryczny z lawendy
Nie od dziś wiadomo, że lawenda potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów dermatologicznych. Skutecznie leczy trądzik, egzemę oraz infekcje grzybicze, takie jak liszaj obrączkowy. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym jest pomocnym środkiem na poparzenia, skazy oraz inne kłopoty ze skórą. Co więcej, łagodzi ból oraz hamuje bakterie, przez co zapobiega rozmaitym infekcjom. Choćby z tych powodów tak duża ilość kosmetyków dostępnych w sklepach zawiera w sobie lawendę. Alternatywą może być zakup zwykłego kremu i dodanie do niego kilku kropki olejku lawendowego. Po nałożeniu go na twarz otrzymasz domowy, łagodzący krem oczyszczający.
Jak zrobić olejek eteryczny z lawendy?
Do wykonania olejku z lawendy potrzebne są:
- świeże kwiaty rośliny,
- olejek lniany lub alternatywnie olejek ze słodkich migdałów.
Sposób przygotowania
Olej lniany lub ze słodkich migdałów podgrzej w rondelku. W słoiku umieść kwiaty i zalej ciepłym olejem. Pojemnik szczelnie zamknij i schowaj w zacienionym miejscu. Codziennie potrząsaj słoikiem. Po upływie miesiąca przecedź przez sito. Olejek lawendowy jest gotowy do użycia.