W 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, 19 kwietnia o godzinie 12:00, w stolicy rozlegną się syreny alarmowe. Będzie to symboliczny gest upamiętniający bohaterów, którzy walczyli o wolność i godność człowieka.
Upamiętnienie uczestników powstania
W sobotę, 19 kwietnia, w Warszawie zostaną uruchomione syreny alarmowe, które zabrzmią w południe na terenie całego miasta. Sygnał alarmowy będzie trwał minutę i będzie miał charakter sygnału ciągłego. Zgodnie z komunikatem wojewody mazowieckiego, będzie to także test poprawności działania systemu ostrzegania w stolicy.
Wojewoda mazowiecki, Mariusz Frankowski, zaznaczył, że to symboliczne upamiętnienie uczestników powstania w getcie warszawskim, którzy walczyli o wolność i godność człowieka. Tego dnia oddajmy hołd bohaterom, którzy stanęli do nierównej walki z wrogiem i zapłacili za to najwyższą cenę - powiedział Frankowski.
Tło powstania w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do 16 maja. Zostało wywołane przez żydowskie formacje podziemne w reakcji na decyzję Niemców o likwidacji warszawskiego getta w ramach planu zagłady Żydów. Był to pierwszy zbrojny opór przeciwko Niemcom na tak dużą skalę, którego uczestnicy zapłacili najwyższą cenę za swoją walkę.