W Warszawie rozgorzała dyskusja wokół planów sprzedaży działki przy ulicy Kłobuckiej, na której znajduje się obiekt, który mógłby służyć jako schron. Radni miejscy alarmują, że decyzja o sprzedaży może być niezgodna z nową ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ratusz odpowiada, zapewniając, że obiekt nie spełnia wymogów, by być uznany za schron.
Interpelacje radnych i odpowiedź ratusza
Radna "Miasto Jest Nasze" Melania Łuczak oraz radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura zwrócili uwagę na potencjalne zagrożenie, jakie niesie ze sobą sprzedaż działki ze schronem. Ich zaniepokojenie budzi fakt, że miasto może pozbywać się nieruchomości mogących służyć ochronie cywilnej ludności. Z kolei ratusz, reprezentowany przez rzeczniczkę Monikę Beuth, przekazał, że "nieruchomość przy ul. Kłobuckiej 23 nie została zakwalifikowana jako obiekt przeznaczony do ochrony ludności cywilnej w sytuacjach zagrożenia".
Figura pytał, czy decyzję o sprzedaży działki poprzedziły analizy związane z bezpieczeństwem mieszkańców.
(Obiekt) nie figuruje w jedynym dostępnym informatorze o miejscach ukrycia, tj. aplikacji "Schrony", przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną, w której można sprawdzić lokalizacje miejsc ukrycia. Obiekt nie posiada również statusu schronu w rozumieniu przepisów ustawy z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej, stąd brak możliwości wykorzystania tej nieruchomości na potrzeby realizacji zadań obronnych - przekazała PAP Monika Beuth.
Stan techniczny obiektu a bezpieczeństwo
Rzeczniczka stołecznego ratusza zaznaczyła, że budynek produkcyjno-magazynowy, w którym w latach 50. XX wieku powstał schron, jest obecnie w bardzo złym stanie technicznym i grozi katastrofą budowlaną. Nigdy nie został podłączony do mediów i dlatego nigdy nie był użytkowany - dodała Beuth, podkreślając, że z tego powodu obiekt został zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
Mimo kontrowersji wokół sprzedaży działki, ratusz podkreśla, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się miejsca doraźnego schronienia, które mogą pomieścić 7,3 tys. osób. Ich łączna powierzchnia wynosi ok. 11 tys. mkw. - informuje Beuth, dodając, że w promieniu 300 m od budynku przy ul. Kłobuckiej 23 znajduje się kolejnych 7 miejsc doraźnego schronienia, przeznaczonych dla okolicznych mieszkańców.
Decyzja o sprzedaży jeszcze nie przesądzona
Pomimo planów sprzedaży, ratusz zapewnia, że decyzja o zbyciu nieruchomości nie jest jeszcze przesądzona i działka nadal znajduje się w zasobie miasta.