Po kilku dniach intensywnych opadów deszczu w województwie śląskim sytuacja zaczyna wracać do normy. Służby kryzysowe informują o odwołaniu ostrzeżeń meteorologicznych, a na rzekach nie odnotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych ani alarmowych.
Ostrzeżenia odwołane, rzeki bezpieczne?
Minionej doby mieszkańcy województwa śląskiego musieli zmierzyć się z kilkoma ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi. Dotyczyły one przede wszystkim możliwych wezbrań wód oraz burz i intensywnych opadów deszczu.
Jak poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w czwartek rano Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie odwołało ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów.
Według najnowszego raportu WCZK, na rzekach województwa śląskiego nie zanotowano przekroczeń stanów ostrzegawczych ani alarmowych.
Starosta cieszyński odwołała pogotowie przeciwpowodziowe
Pogotowie przeciwpowodziowe odwołała w czwartek w powiecie cieszyńskim starosta Janina Żagan. W rejonie opady praktycznie zanikły, a poziomy rzek - jak wynika z zestawień IMGW - utrzymują się w stanach średnich.
Pogotowie obowiązywało od wtorku.
Na południu województwa śląskiego pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują nadal w powiatach bielskim, żywieckim i mieście Bielsku-Białej, a także w gminie Brzeszcze, położonej w przylegającej zachodniej części Małopolski.
Aktualnie w rejonie obowiązuje jedynie - do czwartkowego wieczoru - ostrzeżenie Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie dotyczące możliwych wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewni rzeki Koszarawy. To efekt spływu wód opadowych.
Wczesnym popołudniem Koszarawa w Pewli Małej mierzyła 140 cm. Poziom ostrzegawczy wynosi tam 150 cm.
Setki interwencji strażaków
Od wtorku do czwartkowego poranka strażacy w województwie śląskim interweniowali aż 328 razy. Jak przekazała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, od północy liczba zgłoszeń znacząco spadła.
Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach bielskim, częstochowskim i żywieckim. Blisko 150 razy wyjeżdżali do pompowania wody i usuwania jej przyborów. Wiele interwencji dotyczyło również powalonych drzew, a w wyniku silnego wiatru zerwanych zostało pięć dachów. Ewakuowano także 35 obozów.
W związku z trudną sytuacją pogodową w ostatnich dniach, w kilku samorządach na południu regionu wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Obecnie jednak sytuacja stabilizuje się, a służby monitorują na bieżąco stan rzek i prognozy meteorologiczne.