43-letni mężczyzna, ścigany siedmioma listami gończymi m.in. za gwałt i kierowanie grupą przestępczą, zatrzymany w Tarnowskich Górach przez śląskich policjantów, określanych mianem łowców głów. Przestępca przez pewien czas ukrywał się w Niemczech.
- Śląscy policjanci zatrzymali 43-latka ściganego siedmioma listami gończymi.
- Mężczyzna przez pewien czas ukrywał się w Niemczech; jest oskarżony m.in. o gwałt i kierowanie grupą przestępczą.
- Zatrzymanie nastąpiło 17 kwietnia w Tarnowskich Górach.
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach poinformowała w poniedziałek, że do zatrzymania 43-letniego mężczyzny doszło 17 kwietnia w Tarnowskich Górach (woj. śląskie).
Mundurowi w komunikacie podali, że pierwszy list gończy za mężczyzną wydała w czerwcu 2022 r. Prokuratura Rejonowa w Bytomiu w związku ze zgwałceniem. Od tamtej pory ukrywał się on w Niemczech.
W listopadzie 2022 r. sprawę przejęli śledczy z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Katowicach, czyli tzw. łowcy głów. Wcześniej zajmowała się nią bytomska komenda.
"W kolejnych miesiącach wydano sześć następnych listów gończych, w tym związanych z udziałem i kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, która dopuściła się ponad tysiąca oszustw. Listy te wystawił m.in. Sąd Okręgowy w Katowicach. Ostatni, siódmy list gończy, został wydany w lutym 2025 roku" - opisał zespół prasowy śląskiej policji.
Wobec 43-latka wydano trzy postanowienia o aresztowaniu, ciążą na nim też wyroki skazujące, w tym kara łączna trzech lat więzienia. Po zatrzymaniu mężczyzna został osadzony w Areszcie Śledczym w Bytomiu, gdzie będzie oczekiwał na odbycie zasądzonych kar.
Kim są łowcy głów?
Łowcy głów, czyli policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zajmują się najpoważniejszymi, najbardziej zawiłymi sprawami poszukiwawczymi w regionie.
W ubiegłym roku przejęli oni w sumie 87 spraw poszukiwawczych (w 2023 r. było ich 49), z tego 48 spraw dotyczyło najcięższych zbrodni. Brali udział w zatrzymaniach na podstawie europejskich nakazów aresztowania wydanych m.in. przez Finlandię, a także realizowali czynności operacyjno-rozpoznawcze na rzecz innych jednostek policji.
W 2024 r. zakończyli 61 spraw poszukiwawczych, rok wcześniej było ich 38.