W zagrodzie pokazowej w Mucznem w Bieszczadach na świat przyszedł czwarty w tym roku żubr. To kolejny sukces w ochronie tego gatunku, który od lat jest symbolem bieszczadzkiej przyrody. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs na imiona młodych żubrów.

REKLAMA

  • W zagrodzie w Mucznem urodził się czwarty w tym roku żubr - jałówka (matka: Tjlli, ojciec: Spovid).
  • Trzy wcześniejsze żubry urodziły się w maju, wszystkie mają tego samego ojca.
  • Wkrótce odbędzie się konkurs na imiona młodych żubrów (imiona muszą zaczynać się od "Pu").
  • W zagrodzie przebywa obecnie 14 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej.
  • Zagroda jest otwarta dla zwiedzających od świtu do zmierzchu.
  • Bieszczadzka populacja żubrów jest objęta ochroną unijną.

Kolejne narodziny w zagrodzie w Mucznem

W zagrodzie pokazowej w Mucznem w tym roku urodziły się już cztery młode żubry. Najmłodsza jest jałówka, której matką jest krowa Tjlli, a ojcem byk Spovid.

Trzy pierwsze żubry przyszły na świat w maju. Ich matkami są Muczna, Stupna i Vaiana, a ojcem - również Spovid.

Konkurs na imiona. Muszą być zgodne z zasadami

Wkrótce zapewne ogłoszony zostanie konkurs na imiona młodych żubrów, tradycyjnie rozstrzygany podczas Dnia Żubra w Lutowiskach - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Matki oraz ojciec młodych żubrów noszą zagraniczne imiona, ponieważ pochodzą z hodowli poza Polską. Zgodnie z międzynarodowymi regułami, młode muszą otrzymać imiona zaczynające się od liter "Pu", co jest wymagane przy wpisie do księgi rodowodowej.

Żubry w Mucznem - historia

Pierwsze siedem żubrów sprowadzili do Bieszczad leśnicy z Nadleśnictwa Stuposiany w październiku 1963 roku. Od tego czasu stado systematycznie się powiększało, a zwierzęta zdziczały, stając się ważnym elementem lokalnej fauny. Obecnie żubry są objęte ochroną na mocy unijnych dyrektyw i znajdują się na liście gatunków priorytetowych. Bieszczadzka populacja tego gatunku liczy już ponad 800 osobników.

Obecnie w zagrodzie w Mucznem przebywa 14 żubrów linii białowiesko-kaukaskiej. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających od świtu do zmierzchu i cieszy się dużą popularnością wśród turystów.