Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) wydał ostrzeżenie dotyczące wzmożonej aktywności wilków w czterech miejscowościach powiatu kłodzkiego. Myśliwi apelują do właścicieli psów o szczególną ostrożność podczas spacerów.

REKLAMA
Ostrzeżenie przed wilkami w powiecie kłodzkim

Powodem wydania ostrzeżenia była sytuacja, do której doszło w ubiegłym tygodniu w okolicach miejscowości Łączna. Jak relacjonują myśliwi, wilk zaatakował psa spacerującego ze swoim właścicielem.

Pies dla wilka jest naturalnym wrogiem i traktuje go agresywnie, stąd takie przypadki. Wilk najpierw zawsze atakuje psa. Jeżeli człowiek zacznie bronić swojego pupila, to wtedy również może stać się ofiarą - ostrzega w rozmowie z PAP przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Wałbrzychu Piotr Gąsior.

Myśliwi apelują do mieszkańców i turystów, by w okolicach miejscowości Ścinawica, Łączna, Gołogłowy i Młynów zachowali szczególną ostrożność podczas spacerów i wyprowadzali psy wyłącznie na smyczy. Proszą także o zgłaszanie wszelkich kontaktów z dzikimi zwierzętami.

Piotr Gąsior przypomina, że w regionie odnotowano również przypadki ataków wilków na zagrody z owcami. W 2023 roku we wsi Chwaliszów wilki zabiły 30 owiec - o czym informowały lokalne media.

Liczebność wilków w regionie i w Polsce

Leśnicy z południa Dolnego Śląska podkreślają, że nie ma dokładnych danych dotyczących populacji wilków. Na terenie Nadleśnictwa Wałbrzych szacuje się, że żyją 42 osobniki.

Nie ma takiego monitoringu, który byłby w pełni miarodajny. W Polsce się go nie prowadzi. Mamy tylko szacunkowe liczby - zaznacza Krzysztof Pieńkos z Nadleśnictwa Wałbrzych.

Według Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", powołującego się na raport Large Carnivore Initiative for Europe IUCN, liczebność wilków w Polsce w sezonie 2022/2023 oceniono na 2866-4270 osobników.

Wilki z reguły są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich w poszukiwaniu jedzenia. Leśnicy ostrzegają jednak, że wystraszone, chore lub zranione wilki mogą zachowywać się nieprzewidywalnie, podobnie jak inne dzikie zwierzęta.

Przypomnijmy, że od 1998 roku wilki są w Polsce objęte ochroną gatunkową. Za zabicie wilka grozi kara do 5 lat więzienia.