Wyjątkowe znalezisko w bieszczadzkich potokach poruszyło internautów. Leśnicy z Baligrodu pokazali zdjęcia realgaru - rzadkiego, krwistoczerwonego minerału, którego kryształ przypomina serce.
- W bieszczadzkich potokach koło Rabego, Bystrego i Jabłonek znaleziono rzadki, intensywnie czerwony minerał - realgar.
- Realgar ma kształt przypominający serce i przyciąga uwagę swoim szklistym połyskiem, jednak jest trujący ze względu na zawartość arsenu.
- Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród pokazali zdjęcia realgaru, które wywołały duże zainteresowanie i zachwyt internautów.
Minerał niczym czerwone serce
W potokach w okolicach Rabego, Bystrego i Jabłonek - w sercu Bieszczad - można natknąć się na czerwone kryształy realgaru. To rzadki minerał zbudowany z tetrasiarczku tetraarsenu (As₄S₄), wyróżniający się intensywną, karminowoczerwoną barwą i szklistym połyskiem. Najłatwiej go wypatrzyć, wędrując wzdłuż Jabłonki lub Rabskiego Potoku - podkreślili leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.
To właśnie ich wpis na Facebooku wywołał niemałe poruszenie w sieci. Udostępnione zdjęcia czerwonych kryształów przyciągnęły uwagę internautów - post zebrał już ponad tysiąc reakcji i przeszło kilkadziesiąt komentarzy.
Internauci zachwyceni
Realgar, który leśnicy znaleźli w Bieszczadach, zachwycił użytkowników mediów społecznościowych nie tylko kolorem, ale i niezwykłym kształtem przypominającym serce. Pod postem pojawiły się liczne entuzjastyczne komentarze:
- "Piękny minerał. Na żywo go nie widziałem",
- "Zawsze mówiłam, że bieszczadzkie potoki są jedyne w swoim rodzaju",
- "Piękny. Twardość (a w zasadzie jej brak) podobna do bursztynu. Z chęcią popracowałbym z nim - może akurat udałoby się stworzyć jakiś pierścień albo wisiorek",
- "Jakie piękne czerwone serduszko wśród szarych kamieni. Piękne",
- "Są piękne",
- "Wyglądają bardzo oryginalnie, tylko mają bardzo trudne nazwy".
Cenny, ale trujący
Realgar to kruchy minerał siarczku arsenu, który zwykle tworzy tabliczkowe lub pryzmatyczne kryształy. Często występuje w żyłach hydrotermalnych lub jako wtórny produkt w osadach siarki.
Choć dawniej wykorzystywano go w pigmentach, pirotechnice, a nawet w medycynie, dziś jego zastosowanie ogranicza się niemal wyłącznie do celów naukowych i kolekcjonerskich.
Ze względu na wysoką zawartość arsenu, realgar jest substancją toksyczną. W przypadku znalezienia kryształu należy zachować ostrożność i unikać bezpośredniego kontaktu z gołą skórą.