​Od 26 kwietnia w muzeum w Mamerkach (woj. warmińsko-mazurskie) będzie można zwiedzać replikę Bursztynowej Komnaty. Została ona odtworzona w skali 1:1 na podstawie historycznych zdjęć. Bunkry w Mamerkach są jedną z kilku lokalizacji wskazywanych jako możliwe miejsce ukrycia oryginalnej Bursztynowej Komnaty przez hitlerowców.

REKLAMA
Replika Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole.
  • Przed majówką w muzeum w Mamerkach zostanie otwarta ekspozycja z rekonstrukcją słynnej Bursztynowej Komnaty.
  • Bunkry w Mamerkach od lat są wskazywane jako potencjalne miejsce ukrycia oryginalnej komnaty, jednak dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatów.
  • Bursztynowa Komnata powstała na początku XVIII wieku na zlecenie króla Prus Fryderyka I, a następnie została przekazana carowi Rosji Piotrowi I Wielkiemu jako symbol przyjaźni.
  • Oryginalna komnata zaginęła w 1945 roku po zdobyciu Królewca przez Armię Czerwoną. Z tego artykułu dowiesz się, jakie inne miejsca wskazywane są jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu.

Jeszcze przed majówką pierwsi zwiedzający zobaczą Bursztynową Komnatę. W pomieszczeniu o wymiarach 10 m x 10 m i wysokości 8 m odtworzono na podstawie historycznych zdjęć ściany, sufit oraz podłogę.

Ekspozycja będzie dostępna w nowym pawilonie wystawowym, na terenie muzeum w Mamerkach na Mazurach, w powiecie węgorzewskim.

Tajemnice bunkrów w Mamerkach

Bunkry w Mamerkach są jedną z kilku lokalizacji wskazywanych jako możliwe miejsce ukrycia oryginalnej Bursztynowej Komnaty. Według przekazów mieszkańców, Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek. To je miał wskazać jako miejsce ukrycia skarbu.

Bursztynowej Komnaty poszukiwano w Mamerkach już w latach 50. XX w. Prowadzono je także od 2016 do 2017 roku. Bez efektu.

Czym jest Bursztynowa Komnata?

Bursztynowa Komnata to sala o wymiarach około 10 m x 10 m, która powstała na początku XVIII w. z inicjatywy króla Prus, Fryderyka I Hohenzollerna. Zdobiła jego gabinet w pałacu w Charlottenburgu pod Berlinem. Jej autorem miał być gdańszczanin, architekt Andrzej Schluster.

W 1716 roku Bursztynową Komnatą zachwycił się car Rosji Piotr I Wielki. W efekcie Fryderyk Wilhelm I (syna Fryderyka I) przekazał ją carowi. Prezent, jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu, trafił do Petersburga.

Bursztynowa Komnata była wystawiona w Pałacu Letnim, następnie Zimowym, aż w końcu z polecenia carowej Elżbiety trafiła w 1755 roku do Carskiego Sioła. Tam została rozbudowana i wzbogacona.

Replika Bursztynowej Komnaty w Carskim Siole.

W 1941 r. pałac został zrabowany przez Niemców. Bursztynowa Komnata trafiła do zamku w Królewcu. 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono.

Oprócz Mamerek wśród innych wskazywanych miejsc ukrycia Bursztynowej Komnaty przez Niemców wymieniano m.in. Góry Sowie oraz podziemia zamku w Książu. Tam jednak również nie znaleziono komnaty, której wartość, według dzisiejszych cen jest szacowana na ok. pół miliarda dolarów amerykańskich.