Na wybiegu lutungów jawajskich w Orientarium Zoo Łódź można już spotkać najmłodszą, liczącą niespełna miesiąc, przedstawicielkę tego gatunku małp z Azji Południowo-Wschodniej. Na razie młode spędza większość czasu wtulone w futro swojej mamy.

REKLAMA

Małpka z rzadkiego gatunku lutungów urodziła się w łódzkim ogrodzie zoologicznym 14 kwietnia. Dla opiekunów z zoo to ogromna radość i sukces hodowlany, bo lutungi w naturze są zagrożone wyginięciem.

Małpka czuje się świetnie, rozwija się prawidłowo i już zaczyna wykazywać pierwsze oznaki ciekawości świata - podkreślił dyrektor ds. hodowli i rozwoju w Orientarium Zoo Łódź Michał Gołędowski.

Lutungi to małpy roślinożerne, których życie toczy się głównie w koronach drzew. Jak podają ich opiekunowie, są bardzo towarzyskie i ciekawskie.

W naturze żyją w stadach liczących od kilku do kilkunastu osobników.

Ciekawostką jest, że młode rodzą się z jaśniejszym futerkiem – dzięki temu dorosłe osobniki mogą je łatwiej dostrzec i ochronić przed niebezpieczeństwem.

Dzięki jaśniejszemu ubarwieniu zwiedzający łódzkie zoo łatwo dostrzegą najmłodszego osobnika, który już przebywa na wybiegu lutungów w budynku Orientarium.

Lutung jawajski - jak wskazuje jego nazwa gatunkowa - występuje wyłącznie na indonezyjskiej wyspie Jawa oraz kilku pobliskich mniejszych wysepkach. Jego środowiskiem naturalnym są wilgotne lasy tropikalne, zarówno nizinne, jak i górskie.

Jest to gatunek narażony na wyginięcie według Czerwonej Księgi IUCN. Największym zagrożeniem dla lutungów jest utrata siedlisk przez wylesianie oraz kłusownictwo.