Łódzcy lekarze uratowali niedawno życie noworodkowi – małej Mariannie, która urodziła się z gigantycznym guzem na sercu. Operację usunięcia guza przeprowadzono w trzecim tygodniu życia dziecka. Jak podkreślają kardiolodzy, stało się to w ostatnim możliwym momencie.

REKLAMA
Noworodek z guzem na sercu. Operacja ratująca życie (Zdjęcie ilustracyjne)

Mama Marianny tuż przed porodem trafiła do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Miała urodzić córkę w końcu maja w Gorzowie Wielkopolskim. Tuż przed porodem okazało się, że dziewczynka ma w sercu dwucentymetrowy guz. Kobieta helikopterem została przewieziona do Łodzi, gdzie urodziła córkę. Dziecko w trzecim tygodniu życia przeszło skomplikowaną operację na zatrzymanym sercu. Lekarze z ICZMP w Łodzi poinformowali w czwartek o akcji ratowania noworodka.

Prof. Mariusz Grzesiak z Kliniki Perinatologii, Położnictwa i Ginekologii ICZMP powiedział, że informacja o pacjentce znajdującej się praktycznie w terminie porodu i z guzem serca u dziecka trafiła do niego od lekarzy ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. W kilka godzin udało się zorganizować transport helikopterem z Gorzowa do Łodzi. Krótko po lądowaniu kobieta urodziła córkę, która trafiła pod opiekę dr Katarzyny Forteckiej-Piestrzeniewicz z Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt ICZMP w Łodzi, a później na blok kardiochirurgiczny, gdzie przeszła kilkugodzinną operację na otwartym sercu.

Guz był tak zlokalizowany, że powodował uporczywe zaburzenia rytmu. Musieliśmy przeprowadzić wymagający precyzji zabieg w krążeniu pozaustrojowym, z zatrzymaniem serca na czas operacji - powiedziała prof. Katarzyna Januszewska.

Lekarka wyjaśniła, że "guz szeroką szypułą przylegał do ściany przedsionka, a największą trudnością podczas zabiegu było takie jego oddzielenie od ściany serca, żeby pozostawić dziewczynce jak największą część przedsionka bez konieczności jego rekonstrukcji".

Operacja się udała i Marianna razem z mamą została już wypisana do domu.

Przypadek, który pokazuje, jak ważne jest badanie serca płodu

W ocenie prof. Marii Respondek-Liberskiej z Zakładu Kardiologii Prenatalnej ICZMP przypadek Marianny jest przykładem, jak ważne są badania serca płodu w trakcie ciąży.

Robimy badania serca w pierwszym i w drugim trymestrze ciąży, ale zwykle nie badamy płodu dokładnie w kolejnych tygodniach ciąży, a ten przypadek pokazuje, jak jest to ważne - powiedziała prof. Respondek-Liberska.

Dodała, że Polskie Towarzystwo Kardiologii Prenatalnej od wielu lat, jako jedno z pierwszych na świecie, zwraca uwagę na znaczenie badania serca płodu w trzecim trymestrze ciąży i tuż przed porodem, co może uratować życie dziecka i zapewnić mu później prawidłowy rozwój.