Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozstrzygnął przetarg na modernizację mostu Grunwaldzkiego - jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych w mieście. Wybrano ofertę konsorcjum ZUE oraz Intop Tarnobrzeg, które przeprowadzi gruntowny remont mostu za blisko 15,5 mln zł. Pierwszy etap prac rozpocznie się 10 maja.

REKLAMA
Most Grunwaldzki w Krakowie

Remont, który potrwa do 2026 roku, ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i funkcjonalności mostu na kolejne lata, aż do jego planowanej rozbiórki i budowy nowej przeprawy.

Kluczowe prace i skrócenie terminów

Remont mostu Grunwaldzkiego to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w Krakowie w tym roku. Konsorcjum ZUE (lider) i Intop Tarnobrzeg wygrało przetarg dzięki przedstawieniu najkorzystniejszej oferty, która obejmuje modernizację kluczowych elementów konstrukcji. Wykonawca zobowiązał się do skrócenia terminu przywrócenia ruchu tramwajowego na moście o dwa tygodnie oraz skrócenia terminu przywrócenia ruchu kołowego o cztery tygodnie.

Modernizacja będzie podzielona na kilka etapów, by zapewnić sprawne przeprowadzenie prac i zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców. Przygotowane zostały założenia organizacji ruchu dla pierwszego z nich.

Urzędnicy zapowiedzieli, że remont mostu potrwa 10 miesięcy, w tym przez ok. osiem miesięcy nie będą mogły przejeżdżać po nim samochody, a przez sześć - także tramwaje.

Pierwszy etap prac rozpocznie się 10 maja br. i potrwa przynajmniej do wakacji. W tym czasie ruch na moście zostanie całkowicie wyłączony.

Co obejmują prace remontowe?

W ramach modernizacji zostaną wymienione nawierzchnie jezdni i torowiska tramwajowego, co poprawi komfort i bezpieczeństwo użytkowników mostu. Kolejnym krokiem będzie naprawa żelbetowej płyty mostu, stanowiącej fundament konstrukcji.

Zmodernizowane zostaną także sieci infrastruktury technicznej, w tym ciepłociąg biegnący przez most. W efekcie poprawi się funkcjonalność przeprawy, która ma służyć mieszkańcom Krakowa jeszcze przez kilkanaście lat.

Nowa przeprawa nad Wisłą w perspektywie 2038 roku

Remont mostu Grunwaldzkiego jest niezbędny, ponieważ ekspertyzy wskazują, że obecna konstrukcja może funkcjonować maksymalnie do 2038 roku.

Po tym czasie planowana jest rozbiórka mostu i budowa nowej przeprawy, która będzie lepiej przystosowana do intensywnego ruchu drogowego, tramwajowego oraz potrzeb pieszych i rowerzystów.