W świecie, gdzie sztuka spotyka się z nauką, a muzyka z szczytnymi celami, odkrywamy, jak daleko może nas zabrać pasja i ciekawość. Czy możliwe jest, by spojrzeć na dzieła sztuki i odgadnąć tajemnice ukryte w postaciach, które przedstawiają? Czy muzyka może stać się mostem łączącym ludzi w walce z poważnymi chorobami? Odpowiedzi na te pytania kryją się w fascynujących zależnościach między endokrynologią a sztuką oraz w magicznej mocy muzyki, która potrafi nie tylko bawić, ale i pomagać.

REKLAMA
Mona Lisa

W nadchodzący piątek 17 maja w Pałacu Goetza w Brzesku odbędzie się niezwykły koncert. Wystąpi zespół Akustyczna Operacja i gość specjalny - artysta kabaretowy Łukasz Rybarski.

Wieczór rozpocznie spotkanie z pochodzącą z Brzeska lekarką ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Anną Sową-Staszczak.

Znana endokrynolog odpowie m.in. na pytanie, czy możliwe jest postawienie diagnozy wyłącznie na podstawie wyglądu osoby, bez przeprowadzenia wywiadu czy badania fizykalnego. Za pacjentów posłużą... postaci z obrazów wielkich mistrzów.

Mona Liza, ze swoim tajemniczym uśmiechem i dyskretnym zażółceniem skóry, czy biblijny Dawid, pokonujący Goliata - to postaci, które mogą kryć w sobie sekrety medyczne.

Dawid i Goliat

Sztuka - okno do przeszłości

Przez wieki artyści dokumentowali to, co widzieli wokół siebie, często nieświadomie zostawiając po sobie cenne wskazówki dla współczesnych naukowców i lekarzy. Dzięki ich talentowi i spostrzegawczości, obrazy stają się nie tylko dziełami sztuki, ale też źródłem wiedzy o przeszłości.

Analizując postaci z otyłością, problemami tarczycy czy chorobami nadnerczy, możemy lepiej zrozumieć, jak choroby te wpływały na życie i wygląd ludzi w różnych epokach.

Od Mona Lizy do Festiwalu "Black or White"

Koncert w Brzesku to zapowiedź 8. edycji Festiwalu "Black or white". Koncert odbędzie się 8 czerwca 2024 roku, o godzinie 18:00 w Klubie Studio w Krakowie.

To wyjątkowe wydarzenie co roku przyciąga tłumy, łącząc na jednej scenie gwiazdy Polskiej Sceny Muzycznej oraz wybitne postacie polskiej sceny kabaretowej.

Tegoroczna edycja, pod hasłem "Perły muzyki filmowej", zapowiada się jako emocjonująca podróż przez największe przeboje muzyki filmowej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej. Na scenie pojawią się takie osobistości jak Kabaret Hrabi, Artur Andrus, Grzegorz Turnau, a także wielu innych artystów, którzy swoim talentem wzbogacą festiwalową atmosferę.

Koncert, który poprowadzi Ewa Drzyzga, stanie się przypomnieniem, że muzyka ma nie tylko moc wzruszania i bawienia, ale też inspiruje do dobrych czynów. "Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów" - ta myśl przewodnia tegorocznego festiwalu przypomina, że każdy z nas może przyczynić się do zmiany na lepsze, a sztuka i muzyka są w tym potężnymi sojusznikami.

Festiwal "Black or White" - gdzie muzyka spotyka się z misją

Festiwal "Black or white" to jednak nie tylko muzyczne emocje, ale również szczytny cel. Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych.

Cały dochód z koncertu zostanie przekazany Fundacji Pro Endocrinologia Kliniki Endokrynologii SU w Krakowie, wspierając diagnostykę i leczenie pacjentów onkologicznych.