W cyklu “Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” mówiliśmy o chorobach żył. “Zakrzepica to duży problem jeśli chodzi o choroby naczyniowe. Jest to właściwie trzecia, w częstotliwości występowania choroba układu sercowo-naczyniowego, po chorobie niedokrwienia serca i po udarach niedokrwiennych mózgu” – mówi w rozmowie z RMF FM nasz ekspert, dr Krzysztof Lewandowski, chirurg naczyniowy.

REKLAMA

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Katarzyna Staszko w rozmowie z dr. Krzysztofem Lewandowskim, chirurgiem naczyniowym

Zakrzepica polega na tworzeniu się w obrębie naczyń skrzeplin, zakrzepów, które doprowadzają w kolejności do zatykania, bądź całkowitej okluzji naczynia, co powoduje w dalszej kolejności objawy miejscowe. Najgroźniejszym objawem i skutkiem zakrzepicy może być zatorowość płucna, polegająca na zatkaniu gałęzi, czy całej tętnicy płucnej, co powoduje nawet zgon.

Szacuje się, że 1-2 osoby na 1000 w ciągu roku zapada w Europie na zakrzepicę. W samej Polsce rocznie będzie to ok. 50 000 do 60 000 osób. Jest to trzecia, co do częstotliwości występowania, choroba układu sercowo-naczyniowego. Częstsze są jedynie udary i zawały serca.

Żylaków bezobjawowych leczyć nie musimy

Żylaki są jednym z czynników ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej - czyli zakrzepicy, mówiąc prościej - mówi doktor. Jak przekonuje, żylaków bezobjawowych leczyć zabiegowo nie trzeba. Można z nimi żyć stosując metody zachowawcze. Są 3 podstawowe właściwie metody zachowawcze leczenia żylaków, czyli noszenie pończoch uciskowych, druga metoda to leki flobotropowe, trzecia metoda to unoszenie kończyn. Unosimy kończyny dolne podczas leżenia, podczas siedzenia, jeśli możemy to też. Podczas leżenia około 10-15 cm powyżej serca i to powoduje, że te nogi są rano nieobrzęknięte, żylaki się nie poszerzają i właściwie nie dochodzi do propagacji, do rozwoju tych żylaków w większym stopniu - tłumaczy dr Lewandowski.

Jeśli jednak żylaki dają objawy - objawami żylakowymi mogą być obrzęk kończyny, ciężkość łydek w nocy, albo ciężkość łydek wieczorem, albo kurcze nocne, albo nogi po prostu bolą - to wtedy warto te żylaki leczyć. Aktywność fizyczna w każdym z tych przypadków jest dobra. Jest to jeden z tych głównych zaleceń profilaktycznych przeciw zakrzepicy żylnej - radzi doktor.

>>>Zobacz jakie ćwiczenia na ukrwienie nóg proponują specjaliści