Nowotwory neuroendokrynne to bardzo specyficzne guzy, które nie dają jednoznacznych objawów i przez wiele lat mogą pozostać nierozpoznane. Po naszym cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” na naszej stronie pojawiły się pytania do naszych specjalistów. Na jedno z nich odpowiedziała dr. Anna Sowa-Staszczak.
Pan Paweł: "Witam, u Taty wykryto guz neuroendokrynny jelita cienkiego w przerzucie do wątroby. Tacie wykonano wszystkie badania, gastroskopia, kolonoskopia, biopsję wątroby oraz badanie Pet. Wnioski które wysnuto : Badaniem Pet/ct z analogiem somatostatyny znakowanym Ga68 uwidoczniono patologiczną ekspresję receptorów dla somatostatyny w obrębie jelita czczego, węzła chłonnego kreskowego oraz ognisk meta w obu płatach wątroby.
Obecnie zastosowano zastrzyki. Pierwsze mamy wskazane na przyszły tydzień. Czy jest jakiś inny sposób leczenia? Jakie są rokowania? Proszę o jakąkolwiek podpowiedź co dalej robić. Tato czuje się dobrze i ma 64 lata.
>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<
Dr Anna Sowa-Staszczak: Pacjenci z wysokozróżnicowanymi nowotworami neuroendokrynnymi w stadium rozsiewu w większości czują się dobrze i często prowadzą normalne życie. Obecność receptorów dla somatostatyny, którą potwierdzono w badaniu PET/CT daje możliwość ukierunkowanego leczenia analogami somatostatyny- to najpewniej o tym Pan pisze, mówiąc o leczeniu co miesiąc. Leczenie ma na celu uzyskanie stabilizacji choroby lub jej częściowej regresji. Prowadzi się je do momentu kiedy nie pojawią się nowe zmiany- wówczas rozważa się inne leczenie. Tato powinien pozostać w stałym leczeniu ośrodka, który ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z nowotworami neuroendokrynnymi.