Zachowanie bliskiej osoby zaczyna budzić nasz niepokój. Mamy wrażenie, że jest nieobecna, zamknięta w sobie. W głowie pojawia się podejrzenie, że może walczyć z depresją. W jaki sposób zareagować i skłonić tę osobę ze skorzystania z pomocy specjalisty? Między innymi na takie pytania odpowiadała ekspertka cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" dr Joanna Boroń-Zyss, psychiatra ze Szpitala św. Ludwika w Krakowie.

Często zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić, jeśli u bliskiej nam osoby zauważamy niepokojące objawy, które mogą sugerować, że walczy ona z depresją. Trochę dotykamy tu tego, ze chodzenie do psychiatry, do specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, nadal u nas jest objęte taką negatywną konotacją. Znakomita część osób jest przekonana, że jeżeli trafi już do psychologa czy do psychiatry, będzie to oznaczało, że jest przysłowiowym wariatem. Samo zresztą określenie jest bardzo negatywne - mówiła dr Joanna Boroń-Zyss.

Jak zatem zachęcić kogoś do leczenia? Tak naprawdę to zachęcanie to jest stopniowe motywowanie do tego, żeby się przed kimś otworzyć, przed specjalistą - wyjaśnił ekspert cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM". Dr Boroń-Zyss podkreśliła, że można zaproponować m.in. wspólne wybranie się do specjalisty, aby osoba, której zachowanie nas niepokoi, czuła się pewniej.

"Myślę o odebraniu sobie życia"

W trakcie wideoczatu nasza ekspertka otrzymywała również bardzo trudne pytania. Jedno z nich brzmiało: "Myślę czasami o odebraniu sobie życia, ale wiem, że nigdy nie odważę się tego zrobić. Czy muszę iść do psychiatry?". W takiej sytuacji "powinno się skorzystać z pomocy specjalisty, a przede wszystkim omówić te kwestie, które wiążą się z powracającymi myślami o odebraniu sobie życia" - odpowiedziała dr Boroń-Zyss.

Poruszenie tego tematu i omówienie tego z osobą, która jest powiedziałabym emocjonalnie niewłączona w ten sposób myślenia, który powoduje, że pojawia się ta myśl, aby - jak ja to nazywam - "przestać być", że obecność takiej osoby i omówienie z nią tego będzie niewątpliwie czymś, co może być bardzo pomocne. Niejednokrotnie ludzie z lęku nie podejmują tematu - wyjaśniła Boroń-Zyss. Namawiałabym szczerze do tego, żeby o tym porozmawiać, nawet jeżeli nie ze specjalistą, to powiedzieć o tym swoim najbliższym - dodała.

Internauci pytali też między innymi o to, czy depresja jest dziedziczna, a także o to, czy chroniczne zmęczenie jest objawem depresji. Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskacie oglądając wideoczat z ekspertem!

(ł)