W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmowaliśmy się łuszczycą. Jak ją rozpoznać i leczyć? Czy jest zaraźliwa? Na pytania odpowiadała dermatolog - dr hab. med. Aleksandra Szlachcic z Kliniki Dermatologii Estetycznej Medistica. Medycyna + Piękno w Krakowie.
Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która ma tendencję do nawracania. Właściwie nie da się jej całkowicie wyleczyć, ale można leczyć objawy i pomóc sobie wtedy, kiedy choroba zaczyna się manifestować.
Choroba dotyka około 2-4 proc. populacji, a więc jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Dlaczego chorujemy?
Łuszczyca jest chorobą genetyczną dziedziczoną poprzez wiele genów. Nie ma jednego precyzyjnego genu, który odpowiadałby za powstawanie choroby. Jeśli dana osoba choruje na łuszczycę, to jej dziecko ma szansę zachorowania równą 25 proc.
Patogeneza łuszczycy jest niezwykle skomplikowana. Nieprawidłowo funkcjonują limfocyty T oraz cytokiny. Mamy tu więc do czynienia z zaburzeniami funkcjonowania układu odpornościowego. Łuszczycą nie można się zakazić od innej osoby.
Jak wygląda przebieg choroby?
Choroba raz po raz się zaostrza, by później samoistnie ustąpić. Remisje są częste, jednak pewne jest, że nastąpi nawrót choroby.
Objawy choroby pojawiają się po raz pierwszy w różnym wieku, nie da się więc określić szczegółowo, która grupa wiekowa jest szczególnie podatna na zachorowanie. Najwięcej jednak chorują osoby znajdujące się w drugiej i trzeciej dekadzie życia.