Osoby chorujące na łuszczycę nawet latem szczelnie zakrywają swoje ciało w obawie przed odrzuceniem. Organizowany w piątek w stolicy „Dzień bez Kamuflażu” ma edukować ludzi, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a pacjentów zachęcać do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży.

REKLAMA

Ciepłe dni są szczególnie trudne dla tych chorych, gdyż mimo wysokich temperatur wstydzą się oni odsłaniać ciało, nie noszą ubrań z krótkimi rękawkami, krótkich spódnic, czy spodenek.

Ze względu na widoczne zmiany na skórze chorzy mają utrudniony dostęp do usług fryzjerskich, kosmetycznych, są wypraszani z siłowni/fitness, z basenów, a nawet są stygmatyzowani w miejscu pracy.

W godzinach 11.00 - 15.00 przy Placu Zamkowym w Warszawie Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę PSORIASIS przeprowadzi akcję edukacyjną, która ma zachęcić osoby z łuszczycą do "zrzucenia" zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe.

W namiocie kampanii będzie można porozmawiać z lekarzami na temat możliwości leczenia łuszczycy, diety i profilaktyki choroby. Osoby, które były leczone fototerapią, będą mogły skorzystać z badania dermatoskopem, które pozwala wykryć niepokojące zmiany na skórze.

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. "Odkryj Poznaj Zaakceptuj".

Łuszczyca jest niezakaźną, autoimmunologiczną, zapalną chorobą skóry. W Polsce choruje na nią ok. 1,2 mln osób, a na świecie nawet 125 mln. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie. Występowanie łuszczycy u rodzica lub rodziców istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na nią. Pierwsze objawy łuszczy przeważnie pojawiają się u młodych dorosłych - ok. 20. roku życia. Około jednak trzecia pacjentów cierpi równocześnie na łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS).

Wiele osób chorujących na łuszczycę przez widoczne na skórze zmiany chorobowe nie otrzymało szansy, żeby pokazać swoje umiejętności, rozwijać talent czy pasję i kształcić się w wymarzonym kierunku. Część z nich przez łuszczycę straciła pracę, została odsunięta przez społeczeństwo, cierpi na depresję, a nawet ma myśli samobójcze - mówi Dagmara Samselska z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę PSORIASIS.

Informacje na temat wydarzeń zaplanowanych w ramach kampanii, spoty i aktualności można znaleźć na stronie internetowej www.luszczyca.edu.pl.

(mc)