W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: dlaczego boli głowa? Podczas wideoczatu wątpliwości internautów rozwiewała dr n. med. Anna Borratyńska, specjalista neurolog i specjalista geriatra z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Jedną z najczęstszych dolegliwości, na którą skarżą się pacjenci jest ból głowy. Doskwiera osobom niezależnie od wieku. Może być objawem migreny.
Najczęściej bóle migrenowe zlokalizowane są po jednej stronie głowy. Mają zwykle charakter pulsujący. Typowe dla migreny są nudności, a także nadwrażliwość na światło dźwięki i zapachy.
Czasami pacjenci skarżą się, że nawet niewielki ruch głowy potęguje ból - mówi neurolog dr Anna Borratyńska z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.
Jeżeli takie dolegliwości pojawiają się regularnie powinniśmy zgłosić się do specjalisty - najlepiej neurologa, który podejmie decyzję, czy konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego.
Jeśli bóle migrenowe występują sporadycznie, np. kilka razy do roku, wystarczy leczenie doraźne. Pacjentom mogą wtedy pomóc takie leki jak ibuprofen, czy aspiryna - dodaje dr Borratyńska.
O co pytali internauci?
O czym mogą świadczyć bóle głowy, którym towarzyszą zaburzenia widzenia?
Dlaczego ból głowy pojawia się podczas wysiłku fizycznego?
Co może oznaczać uczucie ucisku głowy?
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Cały wideoczat jest dostępny tutaj:
(rs)